DĚTSKÉ MÝDLO S PODMÁSLÍM

DĚTSKÉ MÝDLO S PODMÁSLÍM

Miminko je na světě! A ačkoliv se zatím mýdlem mýt nepotřebuje, v případě dětí člověk nemůže být nikdy dostatečně připraven. Proto nám v pracovně už zraje speciální dětské mýdlo s tajnou přísadou – podmáslím. Díky tomu je jemné a heboučké jako jarní káčátko. Neobsahuje žádné esenciální oleje, možné bylinné alergeny ani potenciálně rizikové tuky, a tak pod krkem i za ušima umyje důkladně, ale především maximálně bezpečně.

Pokud jste ještě nikdy mýdlo s mléčnou složkou nevyráběli, vězte, že postup je trochu specifický. Možností, jak přidat mléko nebo mléčné výrobky do mýdla je hned několik. Popíšu vám, jak jsem to tentokrát s podmáslím dělala já, přičemž ale netvrdím, že to je jediná správná cesta.

Živočišným (nebo i rostlinným) mlékem, smetanou, jogurtem či podmáslím nahrazuju buď všechnu nebo část vody. A jaké nástrahy na mě přitom číhají?

 

 

Laktóza

Při výrobě mýdla je celkem teplo. Poprvé při setkání tekutiny s hydroxidem sodným, kdy teplota roztoku vyšplhá klidně až přes 90 °C. Podruhé tehdy, když mýdlo ve formě záměrně zahříváme, aby prošlo gelovou fází. Mléko a výrobky z něj vždy obsahují přírodní cukr, který při vysokých teplotách hrozí karamelizací anebo dokonce přepálením. Zkaramelizované mléko zapříčiní změnu barvy mýdla na zlatavou až hnědou a způsobí také nepříjemný zápach, který se může okolo mýdla linout i několik dní po krájení. Pokud má mýdlová hmota tepla až moc, hrozí také její vyvření z formy, popraskání mýdla nebo jeho povrchové zvrásnění (v zahraničí vtipně označované jako alien brains :-)).

 

Falešná stopa

Velmi oblíbeným způsobem, jak přidat do mýdla mléko, je tedy snížení teploty. Dělá se to jednoduše. Obvykle v tomto případě nahrazujete mlékem veškerou vodu. Odvážíte tedy potřebné množství mléka/smetany/jogurtu/podmáslí, nalijete do formiček na led a zamrazíte. Hydroxid sodný potom sypete přímo na zmrzlé mléčné kostky, které vlivem vznikajícího tepla postupně povolují. Nádobu, v níž hydroxid s mléčným ledem mícháte, se doporučuje ještě chladit ve dřezu se studenou vodou. Někteří mydláři si přitom pomocí teploměru hlídají teplotu roztoku, kterou drží celkem nízko. Třeba až mezi 10-20 °C. Mléčné kostky se potom rozpouštějí jen velmi pomalu, je potřeba přidávat hydroxid postupně a být trpělivý.

Pokud vám záleží na tom, aby mýdlo nezhnědlo, je vhodné míchat louh s oleji už při 21 °C. Takové mýdlo potom pravděpodobně neprojde ani gelem, počítejte tedy s delší dobou zrání. Gelové fázi se dá zabránit také umístěním čerstvého mýdla na 24h do lednice. V případě, že vám zlatohnědá barva nepřekáží, lze louh s tuky spojovat při běžné teplotě okolo 38 °C.

Při práci za nízkých teplot buďte ostražití, ráda se tvoří falešná stopa. Děje se to zejména v případě, že si do receptu vyberete tuky s vyšší teplotou tání, než je teplota louhu při jejich smísení. A co že se tedy stane? Tuky vlivem nízké teploty ztuhnou, tak mýdlo zahustí a vy si myslíte, že už jste ve stopě. Jenomže emulze v tuto chvíli ještě zdaleka není stabilní – pokud byste nechali hmotu pár minut stát bez míchání, uvidíte, jak se louh odděluje od olejů.

 

Přetučnění

Při nastavení přetučnění nezapomeňte počítat s tím, kolik tuku obsahuje mléko, smetana, jogurt nebo podmáslí, které chcete do mýdla přidat. Přitom zároveň platí, že čím tučnější mléko nebo jiná mléčná složka, tím krémovější mýdlo.

 

 

Dětské mýdlo s podmáslím

 

40% panenský olivový olej

25% mandlový olej

20% palmojádrový olej

15% kakaové máslo

podmáslí

 

přetučnění 7%

 

1. Jako vždy si připravíme pracovní místo, všechny pomůcky, nádobí a suroviny. V mýdlové kalkulačce spočítáme potřebné množství vody a NaOH. Vodu dneska zcela nahradíme podmáslím, které nalijeme do tvořítek na led a necháme aspoň částečně zmrznout v mrazáku.

2. Nasadíme si ochranné pomůcky – rukavice, brýle, zástěru.

3. Mražené podmáslí přesuneme do nerezové misky a postupně a za stálého míchání na něj sypeme odvážený hydroxid sodný, dokud se vše pořádně nerozpustí. Nenechte se při míchání vyděsit neobvykle silným pachem, za chvilku vyvane (pracujte při otevřeném okně) ani tím, že akce rozpouštění celkem dlouho trvá.

4. Odvažte a na mírném plameni nechte rozpustit kakaové máslo, případně i palmojádrový olej. Přilijte ostatní oleje.

5. Jakmile se teplota žíravého roztoku i olejů bude pohybovat kolem 30 °C, vlijte louh do olejů a promixujte se až do střední stopy.

6. Mýdlovou hmotu nalijte do připravené formy. Osobně preferuju, aby mýdlo prošlo gelovou fází, a tak používám formu dřevěnou a balím do deky. Krájet mýdlový kvádr na jednotlivé kousky můžu zhruba po 24h. V případě, že byste se gelové fázi chtěli naopak vyhnout, zvolte formu plastovou či silikonovou a teplo zvenčí mýdlu už nedodávejte anebo mýdlo na 24h strčte rovnou do lednice. S krájením potom počkejte aspoň 2 dny.

7. Nakrájené kostky nechte zrát na dobře větraném místě, dokud jejich pH neklesne na hodnotu pod 10.

 

 

Ačkoliv mražení taky používám, nejoblíbenější mám ještě trochu jiný postup. Jaký a proč zase někdy příště :-). Jak přidáváte mléčné složky do mýdla vy?Komentáře

  • Dobrý den, zaujal mě váš blog i vaše mýdla. Něco málo o mýdlech jsem díky vám pochopila. Chci taky přejít z tekutých sprchových gelů na tuhé mýdlo. Na výrobu se ale zatím necítím. Vidím, že vy vyrábíte mýdla v množství asi větším, než zvládne obyčejný smrtelník využít, proto se chci zeptat, prodáváte je někde? Děkuji

    • Verčo, děkuju. Výroby se nebojte, není to zas tak složité, jak se může zdát 😉 Kdybyste se do toho chtěla pustit, zkuste si najít poblíž nějaký kurz anebo na fb skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel najdete plno ochotných a zkušených mydlářek, které rády poradí. Mýdla neprodávám, ale můžu Vám doporučit krásná designová mýdla od Anastasie (Savon de Lisoleil) anebo od Zdenky (Přímo od včelařky).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *