Dneškem začíná mezinárodní TÝDEN BEZ ODPADU 2018. Výroba domácí kosmetiky včetně mýdlaření ale s myšlenkou zero waste bohužel tak úplně neladí. Proč? Každý den od 3. do 7. 9. 2018 tady nebo na fb stránce představím jednu problematickou oblast a několik tipů, jak se bezodpadovému ideálu aspoň přiblížit. A začnu tím, co je nejvíc vidět.
Kosmetické obaly
Je to stejné jako u potravin. Všímej si, v čem jsou suroviny, které k výrobě mýdel nebo kosmetiky potřebuješ, zabalené. Povětšinou jde o plastové pytlíky, plastové lahve, kyblíky nebo kanystry. Něco se dá umýt a používat v domácnosti dál, třeba i k jiným účelům. Velkou část ale využít nedokážeme – např. pytlíky umaštěné od rostlinných másel, které zkrátka skončí v koši.
Pokud objednáváš suroviny z e-shopů, přidává se k tomu také způsob balení, který daný e-shop preferuje. Existuje už celkem dost obchodníků, kteří k balení používají staré noviny, skartované papíry, kartony atd. Zároveň ale existují i výrobky, které si pro převoz asi každý radši pojistí plastovými polštáři se vzduchem nebo bublinkovou folií (to se týká třeba drahých esenciálních olejů).
Kromě toho, že nějaké obaly kupujeme spolu se surovinami, potřebujeme většinou také nějaké obaly na hotový kosmetický výrobek.
Co teda s tím? Nabízí se několik možností, jak si domů zbytečné obaly nepřinášet anebo jejich množství výrazně minimalizovat.
|
Protože všechno se vším souvisí, o bodech 1-3 se podrobně rozepíšu v následujících dnech. Co si myslím o obalech pro kosmetiku, kterou jsme doma právě “uvařili”? Nemusíš kupovat nic, většinu věcí už máš pravděpodobně doma přímo ty nebo tvoji příbuzní a známí.
Mýdla a tuhé šampony včetně šampuků stačí zabalit do papíru a převázat třeba přírodním provázkem. Nenech se mýlit, nemusí to vypadat jak od chudých příbuzných. Stačí být přiměřeně kreativní 😉
Deodoranty lze plnit do plastových obalů od umytých konvenčních deodorantů anebo do skleněných či hliníkových/nerezových krabiček. Výhodou v tomto případě je, že obaly můžeš používat pořád znovu a znovu. Koupit se dají taky momentálně velmi moderní kartónové obaly. Pozor na ně. Aby se nepromastily, jsou uvnitř potažené slabou plastovou fólií a zároveň se nedají pořádně dezinfikovat. Proto je nejspíš po prvním použití budeš muset vyhodit do směsného odpadu.
Ve šroubovacích sklenicích lze skladovat i krémy, tělové oleje, masti atd.
Balzámy na rty většinou bývají v plastových tubičkách, které by se teoreticky daly vymýt a znovu použít, prakticky se mi je ale ještě nikdy pořádně vyčistit nepodařilo. Variantou jsou stejně jako u deodorantů papírové tuby, ty ale opět kvůli mastnotě a znemožnění účinné dezinfekce nakonec nejspíš po jednom použití vyhodíš. Pokud ti nevadí sahat do balzámu prstem, nabízí se ještě skleněná nebo plastová mistička se šroubovacím víčkem.
Zubní pastu můžeš připravit též do skla, do kovového obalu od konvenční pasty (konec ustřihneš, tubu naplníš a uzavřeš třeba sponkou na potraviny z IKEA), případně do plastové lahvičky s dlouhým úzkým vrchem (třeba téhle).
Pozn. Vyrábět si doma zrovna zubní pastu moc nedoporučuju, a to kvůli nemožnosti ohlídat si adekvátní abrazivitu.
A co se týká balíků z e-shopů, není nic jednoduššího, než napsat přímo danému obchodníkovi a domluvit se s ním na tom, jakým způsobem ti nákup zabalí.
Znovupoužitelným obalům zdar!
♥
Jaké máš obalové vychytávky na domácí kosmetiku ty? Poděl se o své zkušenosti v naší facebookové skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.