Někdy se lidi brání tuhým mýdlům, protože jim rychle mizí, matlají se, nechávají povlak na sanitě a je potřeba po nich pořád uklízet. Jak to udělat, aby člověk tyhle problémy řešit nikdy nemusel?
Vyber si správné mýdlo
No jo, už je to tu zase. V první řadě je potřeba vybrat si takové mýdlo, které bude plně vyhovovat nejenom požadavkům tvojí pokožky, ale taky obstojí v zátěži, kterou na něj chystáš. Zvláčňující měkké mýdlo s převahou olivového oleje tě sice krásně pohladí ve sprše, jako mýdlo na ruce pro pětičlennou rodinu tě ale může snadno dovést k šílenství – všude sliz, mýdlo pořád mokré a za chvíli pryč. Naopak pevnější mýdlo s vyšším obsahem kokosového oleje umyje ruce na jedničku, dlouho vydrží, rychle oschne, ale zase si s ním asi nebudeš chtít každodenně umývat (a pro někoho dost zásadně) vysušovat obličej. Takže. Nevěřím tomu, že existuje něco jako univerzální mýdlo. Určitě můžeš jedno a to samé mýdlo používat úplně na všechno, počítej potom ale s tím, že ne ve všech případech obstojí stejně dobře. Osobně se mi zdá lepší mít několik mýdel se složením, které přesně odpovídá tomu, k čemu jsou ona mýdla určená. Pokud ohledně svého výběru cítíš nějakou nejistotu, zeptej se svého mydláře. Určitě ti rád pomůže.
Pečuj o své mýdlo s láskou
Po namydlení z něj opláchni pěnu a oklepej přebytečnou vodu. Pořiď mu krásnou a hlavně funkční mýdlenku. Tedy takovou, která umožňuje mýdlu rychle a snadno vyschnout a zároveň se nepřilepit. Právě tímhle jednoduchým postupem můžeš o hodně prodloužit životnost mýdla. Keramická miska se třemi miniaturními dírkami na dně tedy pravděpodobně vhodnou volbou nebude. Mně se nejvíc osvědčila klasická mýdlenka v podobě dřevěného roštu. Případně její kombinace s lufou – ovšem pozor. Lufa do sebe natáhne vlhkost z mýdla přesně tak, jak od ní chci. Pokud ji ale nechám svému vlastnímu osudu, může začít plesnivět. Je tedy potřeba ji pravidelně vyplachovat a ždímat, stejně jako je dobré pravidelně stírat vodu pod mýdlenkou. A čas od času umýt a nechat vyschnout i samotnou mýdlenku, to je jasný.
Jinou variantou, která se zase vrací do módy, je zavěšení mýdla do síťky. Určitě si pamatuješ ty plastové síťované pytlíky s podivnými zbytky mýdla ve školách nebo na jiných veřejných místech. Tak se neboj, ty shánět nemusíš (ačkoliv k dostání stále jsou). Ekologičtější, vzhlednější i funkčnější alternativou je síťka z lněného nebarveného provázku. Mýdlo v ní dobře vysychá, dlouho vydrží a malým dětem neklouže při mytí z rukou. Lněná síťka je navíc prakticky věčná – v případě potřeby se dá prát až na 60 °C. Speciální vychytávkou je potom síťka na mýdlo do sprchy ze sisalu, která tě i něžně pomasíruje a ženám údajně pomůže rozehnat zákeřnou celulitidu. Oba typy síťky můžeš sehnat v e-shopech malých řemeslných mydlářů, zdravých výživách, bezobalových obchodech apod., anebo si je snadno vyrobit-uháčkovat-usíťovat doma.
Nechej mýdlo potmě
Přírodní mýdla mohou po čase žluknout nebo ztrácet či měnit barvu i vůni. Proto zkus odolat a nerozmydluj několik mýdel najednou, zvlášť pokud víš, že je nezvládneš včas spotřebovat. Nerozbalená mýdla potom skladuj na temném, suchém a chladném místě. Mnoha lidem se osvědčuje šatní skříň, nesmíš v ní ale mýdla zapomenout. Snadno by se stalo, že oblečení zničehonic zahalí pach žluklých olejů 🙂 Ideální je najít takové místo, kde se dá i pravidelně větrat.
A to je všechno. Tak jednoduché to je. Stačí splnit jmenované tři podmínky a rázem doma budeš mít nejšťastnější mýdlo na světě. I sebe budeš mít nejšťastnější na světě – budeš si moct užívat všech výhod zdravých mýdel, která ti dlouho vydrží, ušetříš a ještě můžeš obdivovat zátiší s esteticky hodnotnou mýdlenkou 😉
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.