ZEOLITOVÉ MÝDLO S MANDLOVÝM MLÉKEM

ZEOLITOVÉ MÝDLO S MANDLOVÝM MLÉKEM

Pokračuju v jarní likvidaci tuků. Teda jako olejů a másel. (Nadbytečné tělesné tuky si ještě pár týdnů s dovolením ponechám.) Kromě nejrůznějších zbytků a zbytečků se tentokrát dostal ke slovu kosmetický jíl zeolit a domácí mandlové mléko. A vzniklo heboučké mýdlo, které něžně vyčistí suchou, citlivou, zralou a jakkoliv poškozenou pokožku.

Za výživou, hydratací a zvláčněním stojí právě mandlové mléko. To je speciálně pro ekzematiky výbornou složkou, protože kromě jiného obsahuje rostlinné steroly, které pokožku podporují v její funkci přirozené bariéry. Čištění má pochopitelně na starosti vulkanický minerál zeolit. Ten k sobě dokáže navázat těžké kovy, toxiny a vůbec různé škodliviny. Mýdlová pěna je všechny pěkně podrží v sobě a vy je následně spláchnete vodou. A jste čistí jak lilie.

 

 

Možná by vás ještě zajímalo, kde přijít k mandlovému mléku. Můžete ho samozřejmě snadno koupit, v tom případě ale pozor na jeho kvalitu. Sledujte hlavně obsah mandlí (aspoň 7%) a cukru (kvůli pohodové saponifikaci nejlépe 0%). Nu a taky případné další složky (kromě vody opět nejlépe žádné).

Levnější a mnohem zábavnější – a z hlediska složení taky mnohem jistější – je vyrobit si mandlové mléko vlastní. Nebojte, je to skoro hned. Potřebujete 1 hrnek bio mandlí, 4 hrnky vody, jemné plátýnko a výkonný mixér. Mandle přes noc namočte do vody. Ráno je propláchněte a rozmixujte se 4 hrnky vody. Plátýnko vložte do cedníku a tekutinu přeceďte. Máte domácí mandlové mléko. Pokud ho zvládnete nevypít, můžete si začít připravovat kuchyň k výrobě mýdla.

P. S. Zbytek rozmixovaných mandlí nemusíte vyhazovat. Dají se sníst třeba jen tak s jogurtem nebo přidat do těsta na pečení.

A teď konečně recept na ono slibované báječné mýdlo.

 

 

Zeolitové mýdlo s mandlovým mlékem

32% olivového oleje

20% kokosového oleje

16% bio nerafinovaného bambuckého másla

16% makového oleje

8% bio nerafinovaného kakaového másla

8% rýžového oleje

domácí mandlové mléko

kosmetický zeolit

 

přetučnění 7%

 

 

1. Uklidíme a připravíme si pracovní plochu a všechny potřebné nástroje i nádobí. Pomocí libovolné mýdlové kalkulačky si vypočítáme množství tekutiny a NaOH potřebné ke zmýdelnění právě tolika tuků, které hodláme zpracovat. Nasadíme si ochranné pomůcky. Destilovanou vodu zčásti nebo úplně nahradíme (domácím) mandlovým mlékem. Já jsem měla mléko poměrně husté, takže jsem ho ředila v poměru 2:1 ve prospěch vody.

2. Do přesně odvážené tekutiny pomalu a opatrně sypeme perličky hydroxidu sodného. Důkladně je rozmícháme, aniž bychom se nadýchali nebezpečných výparů. Louh necháme v klidu chladnout a místnost vyvětráme.

3. V hrnci ze dvou třetin rozpustíme odvážený kokosový olej a bambucké a kakaové máslo. Do samostatné nádoby nebo přímo k rozpuštěným pevným tukům můžeme nalít potřebné množství tekutých olejů – olivového, makového a rýžového.

4. Odvážíme zeolit. Obecně se v mýdlech doporučuje použít 1-5% jílu podle toho, jak silného čištění chcete dosáhnout. Mně obvykle stačí 1-2% z celkové hmotnosti olejů.

 

 

5. Pomocí teploměru sledujeme teplotu louhu i tuků. Jakmile se v obou případech pohybuje okolo 37 °C, nalijeme louh přes sítko do olejů a promixujeme se k emulzi. Pokud stojíte o esenciální oleje, zapracujte je.

6. Nastává chvíle pro přidání jílu. Jako vždy se můžeme rozhodnout, zda jej chceme přisypat do veškeré mýdlové hmoty – a v tom případě jdeme na to – anebo odlijeme část mýdla do samostatné nádoby, přidáme jíl jen sem a promixujeme se ke střední stabilní stopě. Do stejně husté konzistence domícháme i zbylou mýdlovou hmotu bez jílu. Podle vlastních preferencí odlijeme obě hmoty do předem připravené formy a případně ozdobíme povrch.

8. Formu s čerstvým mýdlem shora přikryjeme, zabalíme do deky a necháme 24h odpočívat. Poté krájíme a necháme volně na vzduchu dozrát, dokud mýdlové kostky nedosáhnou pH 7-9. 

9. Mydlíme, čistíme, máme se dobře.

 

 

Jistě jste si všimli, že mám v poslední době zálibu v jílech. A květinkách :-). Co momentálně do mýdel rádi přidáváte vy? 


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

MĚSÍČKOVÉ MÝDLO

MĚSÍČKOVÉ MÝDLO

S končící se zimou jsem najednou jakási vyčerpaná. A zmatená. Mám v plánu vyzkoušet nové recepty, ale nejsem schopná nakoupit všechny suroviny najednou. Už dva týdny objednávám tři razítka. Bůhví jak dlouho se odhodlávám k výběru nových forem. Jsem zkrátka mimo. Nikdy jsem neměla ráda […]



Komentáře

    • Neveste hlavu :-). SoapCalc Vam to na gramy prevede – zadejte jenom celkove mnozstvi oleju a potom ta procenta k jednotlivym tukum. Jakmile date „Calculate recipe“, vyplni se i sloupecek s gramy 🙂

  • dobrý den, mohla bych vědět odkud máte formu? zatím dělám mýdlo do formy z kartonu ale ráda bych dřevěnou a nejde mi nikde sehnat. jinak máte krásný blog a divím se že jsem ho objevila teprve teď.. jdu pročítat 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *