JAK VYBRAT TO SPRÁVNÉ MÝDLO

JAK VYBRAT TO SPRÁVNÉ MÝDLO

Není to někdy úplná sranda. Zvlášť pokud má vaše pokožka nějaké ty speciální požadavky a vrtochy. Protože mýdel je k dostání hodně a vyrobit se dá skoro cokoliv, může mít každý z vás doma na mýdlence přesně takové mýdlo, které vám bude vyhovovat bez jediného kompromisu. Zároveň ale můžete být z té bohaté nabídky tak zmatení a z neustálého hledání tak otrávení, že na nějaké „správné“ mýdlo radši rezignujete. A to je škoda. Jak se teda zorientovat a najít svůj mýdlový grál?

 

 

3 kroky k nalezení toho nejlepšího mýdla 

1. Seznamte se se svou kůží

Pro někoho možná drsná metoda, ovšem velmi účinná. Vím to. Zkoušela jsem ji na vlastní kůži :-). Přestaňte se o svou pokožku úplně starat. Aspoň na týden. Nebo dva. Jak dlouho vydržíte. Dobrá, pokud se líčíte, budete potřebovat ta líčidla večer dostat pryč. Zkuste k tomu ale použít jen vlažnou vodu a případně houbičku. Jinak se zbavte všech syntetických odličovadel, pleťových vod, nočních a denních krémů, masek, tělových mlék, průmyslových sprchových gelů atd.

Bude to nejspíš strašný. Pamatuju si, že jsem po celých 14 dní chodila s pocitem o číslo menší kůže. Měla jsem všude suché mapy a na obličeji šupinky. Pochopitelně. Dlouhá léta předtím jsem totiž víc nebo míň používala kortikoidové masti na ekzém, dvakrát i víckrát denně si mazala obličej „léčebnou“ emulzí z lékárny, po každém umytí jsem poctivě aplikovala tělové mléko, měla jeden odličovač na oči a další na zbytek obličeje…no mraky všech možných zázraků moderního kosmetického průmyslu. A věřila jsem tomu, že to všechno nutně potřebuju. Že moje chuděra pleť ani pokožka se o sebe sama nepostará. Jak už asi tušíte, nebylo tomu tak. Ve chvíli, kdy jsem konečně dala své kůži pokoj, začala se o sebe starat přímo ukázkově.

Po oněch 14 odvykacích dnech jsem se teprve mohla začít se svou kůží znova seznamovat. Zjišťovat, jaká doopravdy je, co jí vadí a co se jí líbí. Pokožku mám pořád spíš sušší. Ale rozhodně ne tak suchou, jak jsem si vlivem používání všech možných výrobků vždycky myslela. Sklony bránit se stresu a přetížení ekzémem mě taky ještě úplně neopustily. Ovšem pochopila jsem, že řešení je v tomto případě spíš v hlavě, nikoliv v kelímku kortikoidové masti.

Abych se konečně dostala k jádru epidermis. Zejména pokud používáte spoustu konvenčních kosmetických přípravků, dopřejte svému tělu i obličeji pár dní detoxu. Teprve potom uvidíte, jaké jsou skutečné potřeby vaší pokožky. A podle toho se zařídíte.

 

 

2. Mluvte se svým mydlářem

Zásadní bod, který mnoho lidí opomíjí. Řemeslný výrobce připravuje svá mýdla obvykle s láskou a ví o nich všechno. Ve chvíli, kdy se mu svěříte se svým problémem nebo požadavky, dokáže vám poradit. Doporučí vám, jaké složky máte v mýdle vyhledávat a čemu se naopak spíš vyhnout. Umí i sestavit recept na míru, bohužel vám ale podle něj nejspíš nebude moci mýdlo vyrobit a prodat (protože tu funguje něco jako certifikace kosmetických výrobků). Vysvětlí vám všechno, co potřebujete a v čem si nejste jistí. Nebojte se ho ptát na cokoliv. Na původ a kvalitu surovin. Na použitá barviva a aromata. Na kvalitu esenciálních olejů. Na způsob výroby mýdla, na dobu jeho zrání, pH…Opravdu cokoliv, co vás napadne a co je pro vás důležité. Profesionál, který ví, co dělá, vám ochotně na všechno odpoví. Zkrátka. Pokud jste si svého mydláře vybrali dobře, máte skoro vyhráno. Máte po boku ochotného průvodce na cestě za tím správným mýdlem, který vám ušetří hodně odboček a bloudění ve slepých uličkách.

 

 

3. Zajímejte se o složení

Staré známé doporučení, které platí nejenom při výběru mýdla. Nespoléhejte na označení výrobců 100% přírodní a podobné nápisy. Z velké části nevypovídají vůbec o ničem. V praxi potřebujete vědět, jaké složky bude kvalitní mýdlo nejspíš obsahovat, jaké by se v něm naopak objevit rozhodně neměly a případně na co jste alergičtí, co špatně snášíte nebo co zkrátka v mýdle nechcete (vegani pravděpodobně neocení med atp.). Kromě toho se potřebujete taky zorientovat v jazyce INCI, ve kterém je složení kosmetických přípravků psané a které je vlastně takovou kombinací latiny a angličtiny. Dost lidí odrazuje právě to, že složení nerozumí. V případě mýdla na tom ale není nic zas tak složitého.

Skutečné zdravé tuhé mýdlo vzniká reakcí tuků s roztokem hydroxidu sodného. Protože ve vyzrálém mýdle najdete už jenom sodné soli mastných kyselin použitých tuků, bývá i ve složení uveden daný tuk ve své saponifikované podobě. Jednoduše řečeno – zmýdelněný olivový olej můžete najít pod označením Sodium Olivate, kokosový olej jako Sodium Cocoate a tak dál a tak podobně.

Všechny ingredience jsou vždy seřazeny sestupně podle toho, jaký podíl ve výrobku zaujímají. První místo u mýdel patří vždy vodě (Aqua), potom následují jednotlivé zmýdelněné tuky a nakonec nejrůznější výživné, detoxikační, peelingové nebo čistící složky, případná barviva a aromata. V mýdlech tak můžete běžně najít med, kozí mlíko, sůl, bahno, bylinné výluhy a maceráty, semínka, kávová zrna, lanolin nebo hedvábí. A mnoho dalšího. Za účelem čištění se obvykle přidávají různé jíly a bahna. Co se týká barviv, za přírodní se považují opět jíly, rostlinná barviva (káva, červená paprika, chlorella apod.), minerální pigmenty a barevné micy (slídy). Názory na ne/škodlivost některých z nich se už mezi mydláři ale dost liší. Jako přírodní aromata se využívají nejčastěji esenciální oleje. Na posledním místě pak bývají uvedeny potenciální alergeny obsažené většinou právě v esencích – nejčastěji Citronellol, Limonene, Cinnamal a další.

Zatímco u vody a zmýdelněných tuků je situace celkem jasná, u zbytku dalších složek záleží především na tom, jaké látky jste v mýdle ochotni tolerovat. Barviva a aromata – syntetická i přírodní – jsou přitom nejčastějším původcem alergií a podobných potíží. 

Pro základní orientaci v kosmetických složkách doporučuju Biooo encyklopedii, aplikaci Think Dirty anebo rovnou katalog INCI

 

 

Ve chvíli, kdy znáte svou pokožku, můžete se otevřeně vyptat a poradit s mydlářem, kterému důvěřujete, vyznáte se ve složení mýdla a víte, jaké ingredience v něm chcete nebo nechcete, dokážete si už snadno vybrat to nejlepší mýdlo právě pro vás. Poslední rada na závěr. Vyzkoušejte více mýdel třeba i se stejným nebo podobným složením od různých mydlářů. Poměr jednotlivých tuků se bude v jednotlivých recepturách lišit, požadavky vaší pokožky se budou spolu s tím, jak se bude uzdravovat, měnit a svou roli při hledání vyhovujícího mýdla hraje též tvrdost vody, kterou doma máte. Málokomu vyhovuje jedno a to samé mýdlo po dobu několika let. A tak se nebojte experimentovat, zkoušet nové věci a testovat nové receptury. Bavte se :-). 

 

 

Jaké mýdlo je pro vás momentálně to nejlepší? Pokud chcete, podělte se o recepty a fotky. 


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *