MERUŇKOVÉ MÝDLO

MERUŇKOVÉ MÝDLO

Letos na jaře jedu na jakési květinkovo-jílové vlně. (Kdybyste si toho náhodou nevšimli.) Zatím posledním přírůstkem do party je jemné mýdlo s meruňkovým olejem a červeným jílem. Výborně čistí citlivou, suchou a stárnoucí pokožku. Pokud byste ho ale chtěli používat na problematickou pleť se sklony k akné, buďte obezřetní. Ačkoliv je meruňkového oleje v receptuře poměrně málo, zkušenosti některých lidí ukazují na jeho sklony zanášet póry a stav akné zhoršovat. V případě, že takové problémy řešit nemusíte, podívejte se doma po následujících surovinách.

 

Meruňkové mýdlo s červeným jílem

25% olivového oleje

25% kokosového oleje

25% bambuckého másla

15% slunečnicového oleje

10% oleje z meruňkových jader

červený jíl

esenciální oleje mandarinka a bergamot

 

přetučnění 7%

 

 

1. Postup je pořád stejně jednoduchý :-). Ujasněte si, kolik tuků budete chtít zmýdelnit a pomocí mýdlové kalkulačky vypočítejte potřebné množství vody a hydroxidu sodného. Pokud byste s ovládáním SoapCalc měli potíže, zkuste tento návod. Vodu přitom klidně snižte až na 27% z celkové váhy olejů.

2. Připravte si pracovní místo, všechny pomůcky, nádobí a formu. Nasaďte si rukavice a ochranné brýle.

3. Přesně odvážené perličky NaOH opatrně a postupně vsypte do přesně odváženého množství destilované vody a pořádně rozmíchejte. Výpary nevdechujte. Uložte louh na bezpečné místo, otevřete okno a místnost na chvíli opusťte.

4. V hrnci nechte zhruba ze dvou třetin rozpustit bambucké máslo a kokosový olej. Jakmile se vlivem nashromážděného tepla roztopí i zbytek, přilijte olivový, slunečnicový a meruňkový olej. Pomocí teploměru sledujte teplotu olejů i chladnoucího louhu.

 

 

5. Ve chvíli, kdy teplota louhu i tuků klesne na 37 °C, vlijte opatrně louh do olejů a ponorným mixérem se dopracujte k lehké stopě. Kdo chce, přidá esenciální oleje a mixuje, dokud se vše nespojí ve stabilní a homogenní hmotu. Tedy až do té doby, kdy se olejová složka už nemá tendenci oddělovat od zbytku ani tehdy, když necháte hrnec chvíli stát bez mixování nebo míchání.

6. Opět si můžete vybrat, zda chcete přidat jíl do celého mýdla, nebo jenom do jeho části. V prvním případě si odvažte 1-6% jílu z celkového množství olejů, přisypte do hrnce a mixérem pořádně propojte s mýdlovou hmotou. Máte hotovo. Pokud byste si přáli mýdlo dvoubarevné, odlijte si asi čtvrtinu hmoty do samostatné nádoby a jíl přidejte jen sem. Aby to fungovalo, je třeba přidat jílu míň, než kolik byste dávali do celého mýdla – zůstala bych u 1-3% z celkové váhy olejů. Opět pečlivě zapracujte. Lehce promíchejte světlou část hmoty bez jílu a odlijte ji do formy. Obarvenou část potom přilívejte k jedné straně (anebo využijte dvoubarevnou hmotu k jakémukoliv sofistikovanějšímu způsobu vzorování). Můžete ozdobit povrch mýdla.

7. Formu s čerstvým mýdlem shora přikryjte, zabalte do deky a nechte ji tak zhruba 24h. Potom kvádr vyjměte. Čeká vás krájení, očmuchávání a kochání se vlastním povedeným dílem. Mýdlo bude za přístupu čerstvého vzduchu zrát asi 2-3 týdny. Jeho bezpečnost před prvním namydlením ověřte pomocí pH papírků. Hodnota by se měla pohybovat mezi pH7-9.

 

 

 

Asi si s těmi jíly a kytičkami už dám pokoj…Ale co budu dělat místo toho? Úplně jsem se v tom našla 🙂 Mějte se krásně.

 

P. S. Zdá se, že přidání jílu až do stopy může působit potíže v podobě suchých kapsulek, které zůstanou v mýdle zapouzdřené. Pokud se vám toto děje, je možné rozmíchat jíly už v olejích před přidáním louhu, anebo rozmíchat v malém množství oleje a přidat do stopy tak.  


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

LÍSKOOŘÍŠKOVÉ MÝDLO S MEDEM A VANILKOU

LÍSKOOŘÍŠKOVÉ MÝDLO S MEDEM A VANILKOU

Blíží se advent a já se těším na Vánoce. Abych to líp zvládala, často a dlouho se válím ve vaně a čtu si. Harryho Pottera samozřejmě, protože to je to pravé vánoční čtení. No a nakonec se taky umeju, že jo. Luxusním lískooříškovým mýdlem s […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *