O ŠAMPONECH A LIDECH

O ŠAMPONECH A LIDECH

Divý vlas. Tak by se mohl jmenovat první tuhý šampon, který jsem vytvořila. Aniž bych cokoliv sáhodlouze zkoumala nebo zjišťovala. A podle toho to taky vypadalo. Pokud bych Divý vlas někdy nabídla chudákům nic netušícím zájemcům, mohli by, myslím, všichni potvrdit, že jeho účinky zdaleka předčí to, co slibuje už sám název. Bohužel ale ne v pozitivním smyslu. V podstatě mýdlová kostka – ačkoliv s lehce specifickým složením – mi v kombinaci s tvrdou vodou vytvořila na hlavě částečně umaštěné, částečně přesušené vrabčí hnízdo. Protože jsem se zároveň nechtěla hned vracet ke konvenčním šamponům (a na no poo metodu jsem pravděpodobně moc pohodlná), lehčímu studiu jsem se nakonec stejně nevyhla. A co jsem zjistila?

Jsou lidi, kteří si můžou umýt hlavu čímkoliv – klidně stejným mýdlem, jaké používají na tělo – a vypadají dobře. To já bohužel nejsem. A pak jsou lidi, kteří si můžou umýt hlavu čímkoliv a vypadají…no, jinak než ti první :-). A to já právě jsem. Mám jemné vlasy. A není jich zrovna moc. Takže každý má své nenahraditelné místo a o každý s láskou pečuju, aby mi dlouho vydržel. Tudíž na něj nemůžu zkoušet zas úplně ledasco. Jak je ale možné, že na světě existuje taková vlasová/mýdlošamponová nespravedlnost?

 

 

Co jsem kde vyčetla, důvody jsou obvykle uváděny dva.

 

Individuální složení vlasu

Každý z těch mých (i vašich) vlasů je z velké části tvořen keratinem, který stojí za jejich kvalitou, pevností, leskem a vůbec celkovým zdravím a vzhledem. Konkrétní složení keratinu je ovšem u jednotlivých lidí různé. Aby keratin mohl dobře fungovat a chránit vlasovou strukturu, potřebuje k tomu v případě některých osob spíš kyselé prostředí. A tady už tušíte, v čem spočívá problém mýdlových šamponů. Ano. Jsou ze své podstaty naopak zásadité, a vlasy i vlasovou pokožku proto mohou celkem hodně poškodit. Přitom někomu stačí, že si vlasy po umytí alkalickým mýdlovým šamponem spláchne kyselým, nejčastěji octovým, oplachem. Jinému zase mýdlový šampon naprosto vyhovuje, ale vyloženě mu vadí právě ten kyselý oplach. Sečteno podtrženo. Mýdlové šampony je třeba vždy vyzkoušet na vlastní vlas. Třeba budete mít štěstí :-).

 

Tvrdost vody

Někteří lidé tvrdí, že mýdlové šampony většinou fungují jen u kratších, ale hlavně pevných, zdravých a nebarvených vlasů a za použití měkké vody. Komu teče doma voda tvrdá, bude pravděpodobně muset počítat s následujícím scénářem. Soli vápníku a hořčíku v tvrdé vodě způsobí, že se mýdlo nerozpustí. Místo toho se přichytí na vlas, který je vlivem vystavení zásaditému prostředí otevřený, a tedy ještě náchylnější k dalšímu poškození. Nerozpustné mýdlové sloučeniny tak zůstávají nalepené na vlasech a ty vypadají čím dál tím hůř; můžou se začít tvořit i lupy. V této souvislosti se potom do mýdlových šamponů přidává určité množství kyseliny citronové. Ta by v podobě citrátu sodného měla fungovat jako změkčovač a vzniku nerozpustných sloučenin bránit.

 

 

Jistým řešením pro lidi, kterým mýdlové šampony nevyhovují, jsou tzv. šampuky. Namísto mýdlového základu obsahují mycí tenzidy, které vlas povrchově čistí a dobře pění. Pozor ale na to, o jaké tenzidy konkrétně jde – patří sem i obávané a dráždivé sulfáty SLS a SLES. Za šetrnější bývají považovány různé látky získané z kokosového oleje. Nejčastěji SCS (sodium coco sulfate) anebo SCI (sodium cocoyl isethionate). Výroba šampuků je celkem jednoduchá, a tak pokud hledáte alternativu k mýdlovým šamponům, běžte do toho. Samozřejmě čistě přírodní cesta to ale není. Oba jmenované tenzidy se, pokud vím, vyrábějí synteticky.

Já jsem zkoušela všechny varianty – mýdlový šampon s citrátem sodným i bez, v kombinaci s kyselým oplachem i bez, i tuhý šampuk se základem z SCI. Na pravidelně barvené jemné vlasy mi nejvíc vyhovuje mýdlový šampon s marockým jílem, citrátem sodným a oplachem z jablečného octa. Těším se, až se v Brně otevře nové přírodní kadeřnictví a nechám si barvit vlasy hennou – jsem zvědavá, jak to bude s tím mýdlovým šamponem fungovat. Můžete to pak zkusit se mnou. Ale šampon si klidně připravte hned.

 

 

Tuhý šampon s marockým jílem pro jemné a rychle se mastící vlasy

34% olivového oleje

20% kokosového oleje

18% bambuckého másla

18% slunečnicového oleje

10% ricinového oleje

marocký jíl

sušené kozí mlíko

kyselina citronová

mořská sůl

 

přetučnění 5,5%

 

1. Dnes ze všeho nejdřív matematické okénko. V mýdlové kalkulačce vypočítejte množství vody a NaOH, které budete potřebovat ke zmýdelnění použitých tuků. Ukliďte si pracovní místo, připravte si všechno nádobí a pomůcky a nasaďte minimálně ochranné rukavice.

2. Polovinu vody pro přípravu louhu nahraďte solankou, tj. roztokem vody a mořské soli o koncentraci 23-26%.

3. Pokud doma máte hodně tvrdou vodu a potřebujete do šamponu dostat měkčidlo, připravte si citrát sodný. Jednoduše vypočítejte 4% z celkové hmotnosti tuků a přesně tolik kyseliny citronové rozpusťte v roztoku vody se solankou. Za účelem neutralizace kyseliny citronové spočítáme ještě množství hydroxidu, které budeme do připravené tekutiny přidávat jako první, a to tak, že použité množství kyseliny citronové v gramech vynásobíme saponifikačním číslem NaOH pro kyselinu citronovou = 0, 571. 

 

 

4. Takže máme připravenou tekutinu pro přípravu louhu – 1:1 destilovaná voda se solankou, s rozpuštěnou kyselinou citronovou a rozpuštěným hydroxidem sodným v takovém množství, které kyselinu citronovou zneutralizuje. Do toho všeho přidejte hydroxid  potřebný pro saponifikaci všech použitých tuků. Nechejte vychladnout na bezpečném místě. 

5. A dál už to jde jako po drátkách. Odvažte si tuhé tuky a nechte je ze dvou třetin rozpustit, poté k nim přidejte tekuté oleje. 

6. Jakmile teplota tuků klesne na 37 °C, rozmíchejte v nich marocký jíl a sušené kozí mléko (obojí jsem dávkovala od oka). Ve chvíli, kdy se na podobné hodnotě pohybuje i teplota louhu, vlijte jej do olejů a pomocí mixéru se dopracujte k hustější stopě. Pokud chcete, přidejte esenciální oleje a hmotu dobře propojte. Můžete odlívat do formy. 

7. Šampon odpočíval ve formě zhruba 24 hodin, potom jsem krájela a nechala zrát asi 3 týdny; stejně jako u mýdel k pH 7-9.  

 

A recept na šampuk? To zase příště :-). Ovšem těšte se. Postup je mnohem jednodušší.

 

 

Čím si myjete vlasy vy? A jaké s tím máte zkušenosti? Pokud vyrábíte tuhé šampony, jak postupujete a jaké jsou vaše oblíbené ingredience?  Komentáře

  • Péči o vlasy miluju, zkoušela bych snad všechno! Asi rok a půl jsem ‚jela‘ v šampucích od jedné profláklé dražší firmy, kterou najdete v Praze. Kupovala jsem záměrně s citronem, abych nemusela dělat oplachy. Vlasy mám delší pod ramena, husté, zvlněné, s přelivem. Šampuky mě učarovaly jednoduchostí a praktičností, ale…bez pravidelného kondicioneru se vlasy začaly lámat, třepit, byly vysušené. Totálně mi začala chybět hydratace. Bohužel jsem nenašla alternativu. 🙁 Musela přijít na řadu chemie. Teď používám tekutý šampon s kozím mlékem a kondicioner, jaký se namane + masku s arganem. Obyčejný kokosák už nestačil. Tuhé hydratační kondicionery – mohlo by to fungovat? 🙂

    • Ono u tech sampuku prave hodne zalezi, jaky v nich je tenzid. Ale asi obecne budou vsechny urcity typ vlasu pri dlouhodobem pouzivani bez extra hydratace vysusovat…popravde nevim, co s tim, mam to stejne :-). No a kokosak pri dlouhodobem pouzivani taky vysusuje. Ted mi teda dobre funguje ten sampon s citratem a kondicioner zatim nepotrebuju. Ale pouzivam ho asi tri mesice teprve. Tuhy kondicioner, si myslim, nepomuze. Je to v podstate to same co sampon, akorat s pridanym panthenolem a pripadne alkoholem. Z konvencnich a slozenim prijatelnych samponu mi vyhovuje Urtekram s hnedym cukrem. Chci jeste nekdy zkusit pouzivat na myti jen marocky jil, ale porad se k tomu nemuzu odhodlat :-).

  • Tenhle tuhý šampon je zatím můj úplně nejoblíbenější a to už jsem jich zkusila několik, dokonce i kupovaných! Nedá mi to a proto se Vás zeptám, jak děláte, že máte mýdlo vždycky tak krásně rozříznuté? Já vždycky když řežu a mám nahoře kytičky, tak kytičku neproříznu, ale sjede celá dolů a udělá mi rýhu prostředkem mýdla. 🙁

    • To jsem moc ráda 🙂 Při krájení si zkuste celý mýdlový kvádr postavit tak, aby strana s kytičkama nebyla nahoře, ale koukala do boku (nevím, jak to srozumitelně popsat). Potom se rýhy neudělají. A kdybyste to chtěla mít ještě krásnější, zkuste si vyrobit nebo sehnat strunový kráječ. Jde to s ním mnohem líp než s nožem nebo stěrkou.

  • Mi se hodí domácí bylinkové šampony, dělám si je sama už cca 4 roky, přidávám mýdlo (zatím kupné) a oleje – většinou arganový. Ale fakt je, že se koupí v dešťové vodě ?, půlku studenou, půlku ohřát a nalít do konvičky na kvítka – jen už se nemůžu dočkat i vlastních mýdel, ale to je téma pro drahou polovinu, ano, opravdu to chci zkusit a mohli bychom už konečně objednat ty suroviny pls.? ?? Však ono to přijde ?. Mýdlům a šamponům a jiným domácím výrobkům zdar ???

    • Ty jo, díky za tip, to mě nikdy nenapadlo to takhle zkombinovat. Až se drahá polovina jednou umyje domácím mejdlem, už nikdy nic řešit nebude 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *