UMĚNÍ EKO PRANÍ

UMĚNÍ EKO PRANÍ

Vlastně náhodou jsem se nedávno dala na praní v domácím 100% kokosovém mýdle. A protože jsem stará zvědavka, zkusila jsem ho hned ve dvou variantách – jako běžné kokosové mýdlo s glycerinem a jako jádrové kokosové mýdlo. Co jsem s nimi dělala a jestli se mi vůbec podařilo něco vyprat, to vám hned ráda povím.

Jsem velmi líná osoba. V ničem mi to nepřekáží a nic s tím nehodlám dělat. A tak je celkem jasné, že do přípravy stále oblíbeného a poměrně rozšířeného mýdlového slizu jsem se tentokrát nepouštěla. Nikoliv. Hledala jsem jednoduchý a rychlý způsob účinného eko-praní, který ocení i další mí souputníci v lenosti. A našla.

 

Recept na domácí prací prášek

60% prací sody

30% jemně nastrouhaného (jádrového) kokosového mýdla

10% perkarbonátu sodného

Všechny suroviny smícháme ve velké míse dohromady – pozor, nenadýchejte se jemného prášku – a přesypeme do uzavíratelné nádoby. To je prosím vše.

Mně vyhovuje dávkování 1dcl odměrka na pračku do přihrádky na prášek. Pokud máte tvrdou vodu, můžete ke každému praní přidat ještě prací sodu navíc.

 

Tvrdost vody

Sehnat si ze všeho nejdřív indikátor tvrdosti vody mimochodem velmi doporučuju. Třeba ze sympatické brněnské Tierra Verde, odkud jsem ho měla i já. Jeho pomocí snadno zjistíte, jak jste na tom a upravíte poměr prášku a případně změkčovadla podle potřeby. Čím je voda bohatší na vápník, železo, mangan a minerály, tím je tvrdší a k praní méně vhodná. Tvrdá voda totiž omezuje účinek pracích prostředků, prádlo zůstává tvrdé a zašedlé, pračka je ohrožená vodním kamenem. Za účelem změkčení vody se kromě prací sody dá použít také jíl zeolit anebo citran sodný, případně kombinace všech tří jmenovaných. (Která se dá i koupit už namíchaná, pokud se vám nechce experimentovat.)

 

 

Jak to funguje

Nastrouhané mýdlo pronikne k textilním vláknům, ale samo o sobě je nedokáže vyčistit. Proto potřebuje do party ještě další kamarády. 

Prací soda (uhličitan sodný) kromě změkčení vody dezinfikuje, odmašťuje a odstraňuje skvrny. Sehnat můžete buď práškovou nebo krystalickou. Krystalická soda nemá takovou prací sílu, proto se jí dává asi 2,5-3x víc než práškové. Prášková prací soda je účinnější, zároveň ale obsahuje látky, které způsobují šednutí bílého prádla. Někteří tedy obě varianty kombinují v různých poměrech, já to ovšem nezkoušela a problém bílého prádla vyřešila jinak. Přidáním perkarbonátu sodného.

(Kromě toho jsem se setkala i s dávkováním prací a jedlé sody půl na půl.)

Perkarbonát sodný v pracím prášku funguje jako dezinfekce a bělidlo. Při styku s vodou se rozloží na sodu a peroxid, je tedy snadno biologicky odbouratelný. Aktivuje se až při vyšších teplotách (na tom mém bylo od 40°C, různě na netu jsem ale našla spíš od 60°C), a tak pokud perete na nižší stupně, hodí se k prášku přidat ještě 3-5% TAEdu (tetraacetylethylendiaminu), který podporuje uvolnění peroxidu právě i při teplotách nižších. Navzdory podezřelému názvu jde o látku, která se v čističkách odpadních vod relativně dobře rozkládá, nedráždí kůži ani oči, nemá mutagenní a teratogenní účinky, a je tedy lidem i přírodě bezpečná. 

 

 

Skvrn a špíny (a aviváže) se zbavíš

Praní v domácím pracím prášku je účinnější, pokud předem odstraníte všechny skvrny. Třeba žlučovým nebo jádrovým mýdlem. Jako sůl na skvrny se dá použít i samotný perkarbonát sodný. V takovém případě stačí rozpustit 1-2 lžičky na litr vody a špinavé prádlo nechat asi 15min odmočit.

Místo aviváže se doporučuje použít asi 300ml 10% octa naředěného s vodou v poměru 1:3, který zároveň vydezinfikuje i pračku. A nebojte se. Po octovém zápachu nezůstane ani stopa. Víte vlastně, k čemu slouží konvenční aviváž? Kromě toho, že se kolem prádla snaží šířit libou vůni, způsobuje jeho zašednutí. A tak se nám potom zdá, že je to prádlo jakési divné a zuřivě kupujeme průmyslové prací gely s optickými rozjasňovači. Kruh se uzavírá. 

 

Čistota půl praní

Domácí prací prášek se u nás skvěle osvědčil při praní běžně znečištěného převážně bavlněného prádla. Nejlépe na 40°C. V nejrůznějších internetových diskuzích se objevují hlasy, které varují před jeho používáním na funkční a syntetické materiály a vlnu. Mýdlo údajně ucpe textilní vlákna a prádlo potom zatuchle páchne. Osobně mám co dělat, abych prádlo vytřídila aspoň barevně, natož podle materiálu. Peru v něm tudíž všechno bez rozdílu (pravda – zatím velmi krátkou dobu a vlnu tedy ne) a žádné poškození nebo zápach nepozoruju. 

 

Problém zatuchlého prádla je podle mě spíš otázkou čistoty pračky. A tak, pokud máte podezření, že je vaše pračka zanesená, zkuste stejný octový roztok, který používáte místo aviváže, zčásti nalít do přihrádek na prací prostředky a zčásti přímo do bubnu a pusťte pračku na nejkratší možný program. Usazený sliz z pracích prostředků by měl být pryč.

 

V případě, že se z pračky line nepříjemný zápach – a dochází k tomu obvykle při častém praní na nízké teploty – nasypte do přihrádky na prací prášek půl hrnku jedlé sody. Oddíl na máchání naplňte octem; další dva hrnky můžete nalít i přímo do bubnu. Pusťte prázdnou pračku tentokrát na nejdelší program s co nejvyšší teplotou. Pokud to jde, přerušte před mácháním prací cyklus a nechte pračku naplněnou vodou stát několik hodin. Pak nechte cyklus doběhnout, otevřte dvířka a vše řádně očichejte. Nic, že jo?

 

 

Běžné vs. jádrové mýdlo

A teď ještě o tom, jaký je rozdíl mezi pracím práškem z obyčejného kokosového mýdla a mýdla jádrového. Podle mě – žádný. Nemíváme nijak extra špinavé prádlo ani obtížně odstranitelné skvrny. Možná i proto nepozoruju v použití běžného nebo jádrového mýdla žádné zásadní odlišnosti. Do domácího pracího prášku tedy napříště hodlám strouhat obyčejné nevysolené kokosové mýdlo. Jádrovým mýdlem budu odstraňovat odolnější skvrny před samotným praním anebo ho používat k namáčení výjimečně zašpiněných věcí. To je prozatímní plán. Jak nám eko-praní dlouhodobě funguje, budu sledovat a za nějaký čas znovu informovat. 

 

Pokud máte nějaké fígle, triky, nápady a připomínky, budu ráda, když se podělíte :-).  

 


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

52 ZW TIPŮ | #2 UMÝVÁM SI ZÁDA

52 ZW TIPŮ | #2 UMÝVÁM SI ZÁDA

Minule avizovaná reorganizace špajzu, systematické nakupování a velké vaření se bohužel nekonaly. Síly zkrátka pomalu docházejí, a tak mi tenhle úkol zůstává na další dny. Protože mám ale pořád dost sil na válení se ve vaně, vezmu vás dneska místo kuchyně do koupelny. Ukážu vám, […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *