Po přečtení článku o tom, jak vzniká tradiční mýdlo, už víš, že výroba se neobejde bez hydroxidu sodného nebo draselného anebo jejich vzájemné kombinace. Protože se v obou případech jedná o silné alkálie, které dokážou poškodit lidskou kůži i sliznice, je naprosto nezbytné dodržovat při práci s nimi následující bezpečnostní opatření.
Příprava a úklid pracovního místa
Ukliď si pracovní plochu a odstraň z ní všechno, co by ti při výrobě mohlo překážet. Pokud pracuješ v kuchyni, schovej všechno jídelní nádobí a samozřejmě také potraviny. Vyhneš se tak jejich náhodnému postříkání louhem nebo surovou mýdlovou hmotou. Pravděpodobně budeš potřebovat dřez, vykliď tedy i ten. Ujisti se, že do místnosti nemá přístup nikdo, kdo by tě mohl vyrušovat anebo ohrozit sám sebe. V prvé řadě mám na mysli děti a domácí mazlíčky :-).
Použití ochranných pomůcek
Určitě si pořiď a poctivě používej jednorázové rukavice a ochranné brýle. To je základ, bez kterého se neobejdeš. Kromě toho je vhodné obléknout si zástěru, dlouhé rukávy i nohavice a ponožky do uzavřených bot. Pokud máš doma plášť, můžeš používat i ten. V případě, že se postříkáš nebo poliješ, oblečení snadno sundáš, a vyhneš se tak přímému zasažení kůže. Někdy se doporučuje používat i jednorázové roušky – ústenky. Řada lidí věří, že rouška je ochrání před nepříjemnými louhovými výpary. Tak tomu ale bohužel není. Ústenka ti může trochu pomoct při případném zasažení brady a okolí úst louhem. Výpary, které se přechodně objeví při přípravě louhu, ale nikdy nevdechuj! Ani s rouškou ani bez.
Vhodné nádobí a pomůcky
Vždy se ujisti, že všechny nádoby, které chceš použít, jsou dostatečně velké, hluboké a z vhodného materiálu.
K odvážení hydroxidu se nejlíp hodí nerezová miska. Často se ale používají i skleněné nebo plastové nádoby, klidně vymyté kelímky od jogurtů. V tomhle případě počítej s tím, že hydroxidové kuličky se vlivem statické elektřiny drží u dna, a manipulace s nimi tak může být trochu náročnější. Ve většině případů ale stačí klepnout nádobkou o stůl a kuličky se uvolní.
Při přípravě louhu doporučuju používat vždy a výhradně jen nerezové nádoby, které spolehlivě zvládají vysoké teploty i silně zásadité prostředí. Mně se moc dobře osvědčuje nerezová džezva na kávu – je dostatečně vysoká, má držátko a nalévací zobáček. Manipulace s ní je díky tomu mnohem snazší než s mělkou nerezovou miskou. Na trhu existují také teplu odolné nádoby ze skla nebo plastu – vidíš je i v mnoha mýdlových tutoriálech na YouTube. Sklo se ovšem častým kontaktem s žíravinou narušuje a může prasknout. Co se týká plastů, k výrobě mýdla se hodí pouze některé (které louh tzv. „nežere“). I ty ale postupně křehnou kvůli výkyvům teplot a hrozí prasknutím. Ty bohužel nevíš, v jakém stavu nádoba momentálně je, a tak ji nemusíš stihnout včas vyměnit. Používáním skla nebo plastu tak vždy riskuješ přímý zásah louhem. Nerez je proto mnohem jistější a bezpečnější.
Také mýdlovou hmotu je podle mého názoru nejvhodnější míchat v nerezovém hrnci, je to ale možné i v silnostěnných plastových odměrkách.
Lžičky, stěrky, odměrky, kapátka apod. vybírej podle toho, s jakou látkou budou přicházet do styku. Obvykle budeš sahat po nerezu, skle, odolném plastu nebo silikonu.
Za všech okolností se vyhýbej jakýmkoliv nádobám anebo nástrojům z hliníku. Hliníkové nádobí zkoroduje a mýdlovou hmotu budeš muset vyhodit. Za nevhodný materiál se považuje taky teflon, cín, litina a slabý plast.
Manipulace při výrobě a skladování hydroxidu
Nádobu s hydroxidem vždy viditelně popiš a schovej na suché a bezpečné místo mimo dosah zvířat, dětí a nepoučených osob.
Soustřeď se při navážce. Chyby z nepozornosti jsou u vážení surovin častější, než by si jeden myslel 🙂 Hydroxid sodný i vodu vždy přesně odvaž na spolehlivé váze; hydroxid zvlášť a vodu zvlášť.
Hydroxid pomalu a opatrně sypej do vody. Počítej s tím, že teplota roztoku bude postupně stoupat, nádoba tedy může být horká. Proto se hodí rozdělávat roztok rovnou ve dřezu se studenou vodou. Voda pro přípravu louhu by měla mít maximálně pokojovou teplotu, rozhodně nesmí být teplá nebo dokonce horká.
Rozpouštění hydroxidových perliček ve vodě doprovází nepříjemné výpary. Proto vždy pracuj se zapnutou digestoří, v dobře větrané místnosti nebo i na balkoně, na zahradě. Venku a při otevřeném okně ale pozor na vítr. Jednak může hnát výpary přímo na tebe, jednak může převrhnout nádobky. Je tedy vždy potřeba zodpovědně posoudit aktuální situaci. Jakmile začneš sypat hydroxid do vody, zadrž na chvíli dech a stůj od nádoby trochu bokem. Pokud připravuješ louh doma, odejdi po rozpuštění hydroxidu na chvíli z místnosti a nech otevřené okno/zapnutou digestoř. Výpary se za chvíli vyvětrají.
Jak ve skutečnosti vypadá příprava louhu, se můžeš podívat v tomhle krátkém videu.
No a nakonec známá, ale velmi důležitá zásada – vždy přidávej louh do olejů.
Co když se přece jenom poliješ?
Zachovej klid. Pokud je zasažená kůže, opatrně odstraň polité oblečení tak, aby se nedotklo zdravé pokožky. Postižené místo oplachuj aspoň 20 minut (nebo podle potřeby v závislosti na závažnosti zranění) pod tekoucí studenou – ne ledovou – vodou. V případě nutnosti vyhledej lékaře.
Pokud se louhem nebo čerstvým mýdlem poliješ na větší ploše těla, opatrně se svleč a dej si 20 minutovou sprchu (ne teplou, tím by se zranění zhoršilo). Jestli tě zasažená místa i potom bolí nebo zůstávají červená, určitě navštiv lékaře.
V případě, že si stříkneš louh do oka, okamžitě začni s vyplachováním proudem čisté vody po dobu aspoň 20 minut. Oko vyplachuj tak, aby proud vody nezasáhl i druhé oko – pokud se ti tedy dostane louh do levého oka, nakloň hlavu doleva, aby voda, kterou oko vyplachuješ, stékala z obličeje rovnou pryč. Co nejdřív vyhledej lékaře.
Pokud by se stalo, že ty sám nebo někdo v tvém okolí omylem sní hydroxid nebo se napije louhu, je potřeba ihned vypláchnout pusu a vypít velké množství vody. Pokus se nezvracet a okamžitě volej záchranku.
Pozor! Dřív se doporučovalo aplikovat na zasaženou kůži zředěný ocet, citronovou šťávu nebo borovou vodu. Nezkoušej to, prosím. Dojde sice k neutralizaci louhu, ale přímo na tvojí kůži – zranění se tak jenom zhorší. I politou pracovní plochu stačí uklidit jen vodou (na rukou si nechej rukavice).
Doufám, že tento článek úspěšně rozptýlil všechny tvé obavy z louhu a teď už se můžeš jenom těšit na výrobu 🙂
Mýdlu zdar!
♥
Nechce se ti začínat s mýdlem úplně samostatně? Neházej stěrku do mýdla. Ráda tě přivítám na některém z kurzů nejen pro začátečníky v Brně 🙂
Svými výtvory se můžeš pochlubit i v naší facebookové skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kam tě srdečně zvu a kde vždycky najdeš pomocnou ruku a další užitečné rady.