PODZIMNÍ ŠÍPKOVÉ MÝDLO

PODZIMNÍ ŠÍPKOVÉ MÝDLO

U nás je ještě babí léto. A tak chodíme na kaštany a na bukvice a na listy a na klacky a taky na šípky. Co s kaštany, bukvicemi, listím a klacky v tom množství, co už jsme nashromáždili, to tak úplně nevím. Ovšem co s šípky, to vím naprosto přesně. Šípkové mýdlo s vůní šípků. A taky trochu skořice a hřebíčku. Aby vás i v zimě zahřálo právě tím něžným podzimním teplem.

 

 

 

 

Malí domácí mydláři se povětšinou dobrovolně a ve vzácné shodě přiznávají, že jsou na výrobě mýdla závislí. Prahnou po tom zkoušet pořád nové a nové postupy, recepty, zdobení, suroviny a tak dál a tak podobně. Minimálně jedna místnost jejich domácnosti bývá v důsledku toho zaskládaná tolika mýdly v různé fázi zralosti, že by mohli zásobovat snad i armádu. Jdou na týdenní nákup pro rodinu a domů místo rohlíků vlečou bedny olejů. Pokud byste u nich ve špajzu objevili vanilkové lusky, opovažte se je použít do cukroví. To by byla věčná škoda! Jsou tam nepochybně připravené do speciálního vánočního mýdla. Často navštěvují obchody s cukrářskými a kuchyňskými potřebami. Co se všemi těmi formami na pečení, zdobícími špičkami a silikonovými krajkami dělají, je snad nad slunce jasné.

A já si myslím, že ona to není tak úplně závislost na výrobě mýdla. Řekla bych spíš závislost na krájení. Kdo jednou rozkrájel vlastnoručně vyrobené a z formy čerstvě vyklopené mýdlo, nemůže jinak, než že bude po krájení bažit dál a dál a víc a víc. Nevěříte? Vyklopte svá mýdla, zakrojte a věřte 🙂

 

 

Tohle mýdlo je jedno z těch, která jsou surovinami skoro úplně česká (za bambucké máslo jsem žel nenašla vhodného náhradníka). Ve své honbě za lokálními oleji jsem už leccos nastudovala. A zjistila jsem věc neslýchanou. Šípkový olej se prý odedávna používal jako jeden z nejlepších olejů k hojení jizev a to dokonce i těch starých a zbytnělých. Kromě toho funguje jako elixír mládí, hydratuje, a tím pádem zmírňuje stárnutí pleti a působí proti vráskám. To je to, co v kombinaci s výživou a měkkou pěnou moje  –  a možná i vaše – citlivá kůže chce. A tak ho teď doma máme, pěkně schované a v procesu zrání, hned ve dvou variantách. Jednou jako pílingové se šípkovými zrníčky a jednou jako hladké heboučké pohlazení bez zrníček. Těším se na obě.

Jaká podzimní mýdla děláte vy?


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]Komentáře

  • Souhlasím, krájení patří k těm nejlepším činnostem 🙂 S vyklopením se silikonové formičky setonedá srovnat. A uvnitř jsou ta mýdla nejkrásnější. Šípkové ráda vyzkouším.

    • Jsem rada, ze nekdo potvrzuje moji teorii o oblibe krajeni :). Presne a jeste to napeti, jak nakukujete dovnitr, jestli to vyslo podle zameru nebo to vypada uplne jinak. Sipkove je fakt bezva, urcite jdete do toho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *