52 ZW TIPŮ | #5 TÝDEN BEZ ODPADU A DOMÁCÍ KOSMETIKA

52 ZW TIPŮ | #5 TÝDEN BEZ ODPADU A DOMÁCÍ KOSMETIKA
Dneškem začíná mezinárodní TÝDEN BEZ ODPADU 2018.
 
Výroba domácí kosmetiky včetně mýdlaření ale s myšlenkou zero waste bohužel tak úplně neladí. Proč?
Každý den od 3. do 7. 9. 2018 tu představím jednu problematickou oblast a několik tipů, jak se bezodpadovému ideálu aspoň přiblížit.
A začínáme tím, co je nejvíc vidět.
 
OBALY
 
Je to stejné jako u potravin. Všímejte si, v čem jsou suroviny, které k výrobě mýdel nebo kosmetiky potřebujete, zabalené. Povětšinou jde o plastové pytlíky, plastové lahve, kyblíky nebo kanystry. Něco se dá umýt a používat v domácnosti dál, třeba i k jiným účelům. Velkou část ale využít nedokážeme – např. pytlíky umaštěné od rostlinných másel, které zkrátka skončí v koši.
 
Pokud objednáváte suroviny z e-shopů, přidává se k tomu také způsob balení, který daný e-shop preferuje. Existuje už celkem dost obchodníků, kteří k balení používají staré noviny, skartované papíry, kartony atd. Zároveň ale existují i výrobky, které si pro převoz radši pojistíte plastovými polštáři se vzduchem nebo bublinkovou folií (to se týká třeba drahých esenciálních olejů).
 
Kromě toho, že nějaké obaly kupujete spolu se surovinami, potřebujete většinou také nějaké obaly na kosmetický výrobek, který jste vytvořili.
 
Co tedy s tím? Nabízí se několik možností, jak si domů zbytečné obaly nepřinášet anebo jejich množství výrazně minimalizovat.
 
1. Lokální suroviny (ve vratných obalech).
2. Suroviny prodávané na váhu.
3. Společné nakupování.
4. Obaly pro vlastní výrobky z recyklovaných (a)nebo znovupoužitelných materiálů.
 

Protože všechno se vším souvisí, o bodech 1-3 se podrobně rozepíšu v následujících dnech. Co si myslím o obalech pro kosmetiku, kterou jsme doma právě „uvařili“? Nemusíte kupovat nic, většinu z nich už máte doma vy sami nebo vaši příbuzní a známí.

Mýdla a tuhé šampony včetně šampuků stačí zabalit do papíru a převázat třeba přírodním provázkem. Nenechte se mýlit, nemusí to vypadat jak od chudých příbuzných. Stačí být přiměřeně kreativní 😉

Deodoranty lze plnit do plastových obalů od umytých konvenčních deodorantů anebo do skleněných či hliníkových/nerezových krabiček. Výhodou v tomto případě je, že obaly můžete používat pořád znovu a znovu. Koupit si případně můžete papírovou tubu, kterou ale po spotřebování deodorantu kvůli zamaštění nejspíš vyhodíte.

Ve šroubovacích sklenicích lze skladovat i krémy, tělové oleje, masti atd.

Balzámy na rty většinou bývají v plastových tubičkách, které by se teoreticky daly vymýt a znovu použít, prakticky se mi je ale ještě nikdy pořádně vyčistit nepodařilo. Variantou jsou stejně jako u deodorantů papírové tuby, ty ale opět kvůli mastnotě nakonec nejspíš po jednom použití vyhodíte. Pokud vám tedy nevadí sahat do balzámu prstem, nabízí se skleněná nebo plastová mistička se šroubovacím víčkem.

Zubní pastu můžete připravit též do skla, do kovového obalu od konvenční pasty (konec ustřihnete, tubu naplníte a uzavřete třeba sponkou na potraviny z IKEA), případně do plastové lahvičky s dlouhým úzkým vrchem (třeba téhle). 

A co se týká balíků z e-shopů, není nic jednoduššího, než napsat přímo danému obchodníkovi a domluvit se s ním na tom, jakým způsobem vám váš nákup zabalí. 

Jaké máte obalové vychytávky na domácí kosmetiku vy? Podělte se o své zkušenosti 😉

Související příspěvky

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]

52 ZW TIPŮ | #2 UMÝVÁM SI ZÁDA

52 ZW TIPŮ | #2 UMÝVÁM SI ZÁDA

Minule avizovaná reorganizace špajzu, systematické nakupování a velké vaření se bohužel nekonaly. Síly zkrátka pomalu docházejí, a tak mi tenhle úkol zůstává na další dny. Protože mám ale pořád dost sil na válení se ve vaně, vezmu vás dneska místo kuchyně do koupelny. Ukážu vám, […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *