52 ZW TIPŮ | #4 ZMĚNY ZDARMA

52 ZW TIPŮ | #4 ZMĚNY ZDARMA

Stalo se, že mi lidi závidí. Čas a peníze. Obojího mám prej až moc, když můžu vůbec jenom uvažovat o zero waste životě. No mají pravdu samozřejmě. Mám spoustu času. Celých 24 hodin denně. A taky spoustu peněz. Asi jako každá žena na rodičovský dovolený. 

Je mi z toho trochu smutno. Lidstvo musí evidentně urazit ještě dlouhou cestu, aby nám došlo, že snižování odpadu není žádná hipsterská móda vyvolených, ale jaksi přímo nutnost pro naše další přežití. Podstata zero waste životního stylu není o tom, že nakupuju designové kompostéry za tisíce a trávím mládí v autě objížděním kilometry vzdálených bezobalových obchodů. To důležité se odehrává v naší hlavě. Přepnutí spínače z mít na být. Nebo taky z vydělávat na život na žít. K tomu fakt nepotřebujete peníze. No a čemu kdo chce věnovat svůj čas, to už je jeho rozhodnutí. 

Aby bylo jasno, že se zero waste může začít kdokoliv bez ohledu na čas i peníze, přináším dneska 3 tipy na změny, které vás nebudou stát ani korunu a ani minutu.   

 

 

1. Naučte se říkat ne

Odmítněte si do svého života tahat všechny igelitové pytlíky, plastové tašky, jednorázová brčka, umělohmotné příbory, papírové kelímky a ubrousky, nekompostovatelné kapesníky a tak dál a tak podobně. Řekněte ne všem akčním letákům, co vám někdo podává na ulici, reklamním předmětům a propiskám, plyšáčkům na klíče za dvacku, banánům zabaleným do igelitu. Zamezte přístupu do vaší domácnosti veškerým věcem, o nichž už dopředu víte, že je nechcete a nebudete nikdy používat. Odmítnutí je zadarmo, okamžitě vyřízené a pomůže vám vyhnout se horám odpadu. 

 

2. Co opravdu potřebujete

Při nákupech rozlišujte mezi tím, co chcete a co opravdu potřebujete. Anebo jinak – než něco koupíte, přemýšlejte, co vy osobně potřebujete mít a co vám šikovní marketéři potřebují prodat. Pokud nabydete dojmu, že bez něčeho už ale vážně nemůžete žít, zapište si to a počkejte 30 dní. Věřte mi, že ve většině případů si už ani nevzpomenete, že jste něco takového někdy chtěli. Pokud jste na to nezapomněli a daná věc vám ve vašem každodenním životě citelně chybí, pak ji nejspíš skutečně potřebujete. To ale pořád neznamená, že musíte kupovat novou. Zeptejte se nejdřív svých známých a blízkého okolí. Třeba najdete někoho, kdo se jí naopak rád zbaví. 

 

 

3. Nebuďte lakomí

Poslední dnešní tip do jisté míry souvisí s předchozím. Jsou věci, které skutečně potřebujete, ale ne nijak často. A tak je máte schované někde v garáži nebo ve sklepě, kde se na ně většinu času jenom práší, časem možná i zapomene a shánějí se zase nové, abyste to pak v tom sklepě měli pro jistotu hned dvakrát. Týká se to obvykle nejrůznějších přístrojů, nářadí, sportovního vybavení a tak. Řešením je sdílet tyhle věci se sousedy, kamarády, v rodině. Kromě auta, jízdního kola nebo sekačky na trávu je možné sdílet v komunitách i drobnější věci – knížky, dětské oblečení nebo hračky. Záleží jen na vás a vašich sousedech :-). 

 

 

No, tak to vidíte. Změny, které vás doslova nic nestojí a parádu udělají velikou. A jaké zdarma-změny pomáhají na vaší zero waste cestě vám?  


Související příspěvky

52 ZW TIPŮ | #6 SUROVINY PRO DOMÁCÍ KOSMETIKU

52 ZW TIPŮ | #6 SUROVINY PRO DOMÁCÍ KOSMETIKU

Máme tu třetí den mezinárodního Týdne bez odpadu. Včera jste na fb stránce Prostě Mejdlo našli 5 tipů na bezobalový nákup kosmetiky a kosmetických surovin v Brně. V pondělí jste si mohli přečíst krátké zamyšlení o tom, jak při výrobě domácí kosmetiky redukovat zbytečné obaly. […]

52 ZERO WASTE TIPŮ

52 ZERO WASTE TIPŮ

Zero co?! Na co to je? A jak mám jako asi začít? Stejně to nemá cenu. Kdyby lidi třídili, nemusel by nikdo vymejšlet další nesmysly. A kvůli tomu si vyrábíš vlastní mejdlo?! A co teda přesně děláš?   Takové dotazy a pochybnosti lidi mají. Vím […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *