POSTAREJ SE O SVÝ MEJDLO

POSTAREJ SE O SVÝ MEJDLO

…a ono tě naoplátku bude s láskou mydlit dlouhé týdny. Někdy se lidi brání tuhým mýdlům, protože jim rychle mizí, matlají se a je potřeba po nich pořád uklízet. Jak to udělat, abyste tyhle problémy řešit nemuseli?

 

Vyberte si správné mýdlo

No jo, už je to tu zase. V první řadě je potřeba vybrat si takové mýdlo, které bude plně vyhovovat nejenom požadavkům vaší pokožky, ale taky obstojí v zátěži, kterou na něj chystáte. Zvláčňující měkké mýdlo s převahou olivového oleje vás sice krásně pohladí ve sprše, jako mýdlo na ruce pro čtyřčlennou rodinu vás ale dovede k šílenství – všude sliz, mýdlo stále mokré a za chvíli pryč. Naopak mýdlo s vyšším obsahem kokosového oleje vám ruce umyje na jedničku, dlouho vydrží, rychle oschne, ale zase si s ním asi nebudete chtít každodenně umývat (a pro někoho dost zásadně) vysušovat obličej. Takže. Nevěřím tomu, že existuje něco jako univerzální mýdlo. Určitě můžete jedno a to samé mýdlo používat úplně na všechno, počítejte potom ale s tím, že ne ve všech případech obstojí stejně dobře. Proto se mi zdá lepší mít několik mýdel se složením, které přesně odpovídá tomu, k čemu jsou ona mýdla určená. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého mydláře. Určitě vám rád pomůže.

 

Mějte své mýdlo rádi

A trochu ho opečujte. Po namydlení z něj opláchněte pěnu a oklepejte přebytečnou vodu. Pořiďte mu krásnou a hlavně funkční mýdlenku. Tedy takovou, která umožňuje mýdlu rychle a snadno vyschnout a zároveň se nepřilepit. Právě tímhle jednoduchým postupem můžete o hodně prodloužit jeho životnost. Keramická miska se třemi miniaturními dírkami na dně tedy pravděpodobně vhodnou volbou nebude. Mně se nejvíc osvědčila klasická mýdlenka v podobě dřevěného roštu. Případně její kombinace s lufou – ovšem pozor. Lufa do sebe natáhne vlhkost z mýdla přesně tak, jak od ní chceme. Pokud ji ale necháme svému vlastnímu osudu, může začít plesnivět. Je tedy potřeba ji pravidelně vyplachovat a vyždímat, stejně jako je dobré pravidelně stírat vodu pod mýdlenkou. A čas od času umýt a nechat vyschnout i samotnou mýdlenku, to je jasný. 

Jinou variantou, která se zase vrací do módy, je zavěšení mýdla do síťky. Určitě si pamatujete ty nechutné plastové síťované pytlíky s podivnými zbytky mýdla ve školách nebo na jiných veřejných místech. Tak se nebojte, ty shánět nemusíte (ačkoliv k dostání stále jsou). Ekologičtější, vzhlednější i funkčnější alternativou je síťka z lněného nebarveného provázku. Mýdlo v ní dobře vysychá, dlouho vydrží a malým dětem neklouže při mytí z rukou. Lněná síťka je navíc prakticky věčná – v případě potřeby se dá prát až na 60 °C. Speciální vychytávkou je potom síťka na mýdlo do sprchy ze sisalu, která vás i něžně pomasíruje a ženám údajně pomůže rozehnat zákeřnou celulitidu. Oba typy síťky můžete sehnat v e-shopech malých řemeslných mydlářů, zdravých výživách, bezobalových obchodech apod., anebo si je snadno vyrobit-uháčkovat-usíťovat doma.

 

 

Nechte ho potmě

Skutečně přírodní mýdla mohou po čase žluknout nebo ztrácet či měnit barvu i vůni. Proto zkuste odolat a nerozmydlujte několik mýdel najednou, zvlášť pokud víte, že je nezvládnete spotřebovat do data doporučeného výrobcem. Nerozbalená mýdla potom skladujte na temném, suchém a chladném místě. Mnoha lidem se osvědčuje šatní skříň, nesmíte v ní ale mýdla zapomenout. Snadno by se stalo, že vaše oblečení zničehonic zahalí pach žluklých olejů. 

 

A to je všechno. Tak jednoduché to je. Stačí splnit jmenované tři podmínky a rázem doma budete mít nejšťastnější mýdlo na světě. I sebe budete mít nejšťastnější na světě – budete si moct užívat všech výhod zdravých mýdel, která vám dlouho vydrží, ušetříte a ještě můžete obdivovat zátiší s esteticky hodnotnou mýdlenkou ;-). Tož, přírodnímu tuhému mydlení zdar!

 

 

Znáte nějaké další vychytávky, jak pečovat o přírodní mýdla a prodloužit tak jejich život na umyvadle/vaně? A jaké máte mýdlenky? Chlubte se 🙂  


Související příspěvky

PIVNÍ MÝDLO

PIVNÍ MÝDLO

Nikdy bych tomu nevěřila, ale víte, co je fakt pecka na vysušenou kůži? Pivo. Nejsem si teda jistá, jestli funguje i vnitřní použití, vnější aplikace v podobě mýdla u mě ovšem momentálně nemá konkurenci.   Přidat pivo do mýdla není úplně jen tak. Nic ale […]

JEMNÉ RŮŽOVÉ MÝDLO PRO ŽENY

JEMNÉ RŮŽOVÉ MÝDLO PRO ŽENY

S nedělním odpolednem tu mám jeden dlouho slibovaný recept na jemné mýdlo s typicky ženskou barvou i vůní. A proč mi to tak trvalo? Chtěla jsem, aby u receptu byly jako vždy krásné fotky. Leč připravovala jsem tohle mýdlo několikrát a nikdy nebylo dobré světlo […]Komentáře

  • Zdravím Míšo (známe se už ze 2 kurzů 🙂 ), dotaz k péči o mýdlo. Jak je to v případě dlouhodobého cestování, kdy je mýdlo po sprchování např. na odpočivadlech při silnicích uschováno do krabičky. Mýdlo zůstane mokré a rychle změkne a není prostě tvrdé. I když ho po sprchování otřu od bublinek a v krabičce není voda, mýdlo takto prostě nemůže uschnout. Je třeba se smířit s tím, že takto uschovávané mýdlo prostě vždy bude měkčí, trošku rozblemcané a nikdy krásně tvrdé a pevné, jako v dřevěné mýdlence v koupelně? Co bys poradila těm, co stále cestují (např. v kamionu, karavanu apod. a nemají šanci mýdlo nechat uschnout? Děkuji.

    • Ahoj Gabco :-). No, to je orisek. Stejne jako mydlo, ktere ma sanci vyschnout na mydlence, asi nebude. Ale da se po sprchovani osusit nejakym hadrikem a sehnat krabicku s dirkama. Nekdo taky radi zabalit do voskovaneho ubrousku, s tim ale nemam zkusenost. Mozna by stalo za to upravit i slozeni, aby bylo mydlo odolnejsi vuci rozmaceni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *