52 ZW TIPŮ | #3 A CO DÁL

52 ZW TIPŮ | #3 A CO DÁL

Koukám, že jsem od minule trochu ztratila nit. Navedla jsem vás, ať si ujasníte, proč chcete snižovat odpad ve své domácnosti a potažmo v celém svém životě. Nechala jsem vás hrabat se v koši a zdokumentovat jeho obsah. A pak jsem nějak zapomněla říct, co dál. Dneska to napravím.

 

1. Určete si priority

Říkám to často a lidi se mi smějou a neradi to slyší. A tak to tentokrát napíšu, třeba to bude lepší. Vzpomeňte si na to, co jste zjistili hned v prvním týdnu o sobě a odpadcích, které produkujete. A určete si priority. Čili kde, v jaké oblasti chcete se snižováním odpadu začít. Co vnímáte jako největší problém. Anebo co je pro vás momentálně nejjednodušší změnit. Může to být nakupování potravin. Nebo úklid domácnosti. Kosmetické přípravky. Záleží jenom na vás, do čeho se chcete pustit.

 

2. Budujte nové návyky

Jakmile budete mít jasno, na jakou oblast se hodláte zaměřit, začněte pomalu a postupně budovat nové návyky. Stačí se odrazit od maličkostí. Třeba si s sebou na nákup poctivě nosit látkové pytlíky místo igelitových sáčků. Zmapovat možnosti bezobalového nakupování ve svém okolí. Zajímat se o složení úklidových prostředků, které doma používáte a zkoušet jejich šetrnější alternativy. Mít s sebou venku vždycky vlastní lahev na vodu. Cokoliv, co můžete změnit prakticky hned a bezbolestně. Časem k tomu začnete nabalovat nové a nové návyky, až se třeba veškerý váš odpad za rok vejde do jedné zavařovačky :-).

Nesnažte se ale měnit najednou a okamžitě úplně všechno. To je většinou předem odsouzeno k neúspěchu. Mně se velmi osvědčilo krotit své nadšení a plně se soustředit vždycky jenom na jednu věc. Jakmile jsem svoje nové chování zautomatizovala, přesunula jsem se dál. A tak to hodlám dělat i v tomto případě. Malé změny – třeba nahrazení vatových odličovacích tamponů látkovými – jsou uskutečnitelné snadno a nevyžadují tolik času, abyste si zvykli. Jiné – v mém případě třeba smysluplné bezobalové nakupování potravin – vyžadují času a úsilí víc. Netlačte na sebe a oceňujte se i za malé pokroky. Nemusíte s nikým závodit a s nikým se poměřovat. Zero waste je cesta a zatím se nenašel nikdo, kdo by ji prošel během jednoho týdne.

Pokud vás zajímá, jak úspěšně a jednoduše budovat nové a hlavně trvalé návyky, podívejte se na blog Zen Habits.

 

 

3. Ukliďte si

Ale ne jen tak utřít prach a vyluxovat. Potřebujete poctivý hloubkový úklid. Probrat všechna temná zákoutí vašeho obydlí a rozloučit se se vším, co ani nevíte, že máte. Proč že byste něco takového dobrovolně dělali a k čemu vám to pomůže? Zbavíte se všech nepotřebných, nefunkčních a nechtěných věcí a začnete volně dýchat. Věci, které vám doma zbydou, se vám budou snáz udržovat. Budete mít uklizeno nejenom kolem sebe, ale i uvnitř sebe. Stará jogínská moudrost praví: Co najdeš v sobě, najdeš všude. Co nenajdeš v sobě, nenajdeš nikde. Přeberte si to, jak chcete ;-).

Věnujte vyřazeným věcem ještě trochu času a péče a pokuste se ty stále použitelné nabídnout k zužitkování někomu jinému. Určitě ve svém okolí najdete bazary, azylové domy, charitní obchody, knihovny nebo neziskovky, kde se vašich sirotků rádi ujmou. Možností je fakt spousta. Zkusit můžete také internetové bazary, on-line aplikace nebo třeba fb skupinu Zero Waste kolotoč.

Kdo se ve své domácnosti ztrácí a hledá pomocnou ruku, jistě ji najde v knížce Zázračný úklid. Anebo u profesionálních úklidovek :-).

 

 

4. Najděte si komunitu podobně smýšlejících lidí

Nebudete mít pocit, že jste exoti a na všechno sami. Můžete zorganizovat společné akce, ať už třeba komunitní nakupování ve velkém, sbírání odpadků ve vašem okolí nebo zero waste osvětová setkání pro veřejnost. Výhodou je i to, že nemusíte objevovat Ameriku. Vždycky se najde někdo, kdo se s vámi rád podělí o svoje zkušenosti a ušetří vám tak plno času a třeba i peněz.

 

 

Takže s čím se chystáte začít? A jaký máte plán? 


Související příspěvky

52 ZW TIPŮ | #2 UMÝVÁM SI ZÁDA

52 ZW TIPŮ | #2 UMÝVÁM SI ZÁDA

Minule avizovaná reorganizace špajzu, systematické nakupování a velké vaření se bohužel nekonaly. Síly zkrátka pomalu docházejí, a tak mi tenhle úkol zůstává na další dny. Protože mám ale pořád dost sil na válení se ve vaně, vezmu vás dneska místo kuchyně do koupelny. Ukážu vám, […]

DOMÁCÍ JÁDROVÉ MÝDLO

DOMÁCÍ JÁDROVÉ MÝDLO

Není to tak dávno, co nám naše hodná babička každý večer „přemáchla“ špinavé prádlo v ruce v umyvadle. Pomocníkem jí bylo tehdy běžně používané sodné jádrové mýdlo s jelenem. Dá se koupit dodnes, ale dá se taky celkem jednoduše vyrobit i doma. Výhodou domácího jádrového […]Komentáře

  • Dobrý den, líbí se mi Vaše cesta k zero waste, nicméně hodně lidí se do toho nadchne tak, že se hned chce zbavit všeho a naráz, přesně jak píšete ve článku. Chtěla bych proto říct, že je velmi důležité nejdřív využívat věci které už máme a až pak kupovat věci nové/z druhé ruky. Například nevyhazovat ten rozdělaný šampón a vyrobit si tuhý, ale nejprve ho celý spotřebovat a poté vymýšlet co dál. To je podle mě na tom to ekologické. Já třeba už druhý rok jedu ze zásob propisek co mám doma za léta nasbíraných a že jich spotřebuji za semestr hodně. 🙂 Jinak přeji se zero waste cestou hodně zdaru a hlavně to nevzdávat! I kdybyste si připadala jako jediná kapička ve velkém oceánu. Má to cenu, hlavně pro naše děti a další generace. Hezký den! 🙂

    • Anicko, vnimam to uplne stejne. Clovek je nadseny a vsechno chce hned a taky si nakoupit vsechny ty krasne eko-veci, ze. Nebudu lhat, taky s tim mam trochu problem a musim se krotit, abych si nekupovala veci, ktere zatim vubec nepotrebuju. Ctu o zelenem konzumerismu a to me drzi zkratka. Dekuju mockrat za podporu, at se i Vam ve vsem dari 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *