52 ZW TIPŮ | #1 POTŘEBUJEME KOMPOSTÉR

52 ZW TIPŮ | #1 POTŘEBUJEME KOMPOSTÉR

Přesně, jak jsem v článku 52 zero waste tipů slíbila, tak jsem udělala. Celý týden jsem poctivě monitorovala všechny naše odpadkové koše a taky to, co nejčastěji vyhazujeme mimo domov. A co jsem zjistila?

1. Největší podíl z veškerého našeho odpadu představuje povětšinou kompostovatelný bioodpad. Zeleninové odkrojky, šlupky a natě, čajové lístky, citronová kůra, ohryzky z jablek, zbytky, pár skořápek z vajíček a tak dál. Toho vyprodukujeme nejvíc a já už to delší dobu tušila. Jenže pořád tak úplně nevím, co s tím. Hnědé popelnice zatím nemáme, ačkoliv obec se v této věci začíná snažit a situace vypadá nadějně. Na pravidelné docházení s odpadky do sběrného střediska, odkud vše údajně vozí do kompostárny, zdá se, nemám dostatečnou morálku. Teoreticky se nabízí i možnost založení kompostu v relativně blízké komunitní zahradě. Už se ale vidím, jak pravidelně jezdím autobusem s bioodpadem a dvěma dětmi v podpaží na zahradu :-).

Nejjednodušší cestou se tak jeví pořízení domácího kompostéru. Ale vážně jenom jeví. Těch kompostérů je tolik! To jsem vůbec netušila. Podle čeho si ho mám vybrat? Kam ho dáme? A co když bude smrdět, rozmnoží se v něm mušky, nebude fungovat? No a co s tím kompostem pak? Otázky, samé otázky.

Láká mě zkusit vermikompostér (můj drahý muž to ještě netuší), a tak studuju a zjišťuju, co se kde dá. Jakmile se k něčemu rozhoupu, určitě se pochlubím. Mimochodem. Pokud by se někdo z vás chtěl podělit o zkušenosti s kompostováním v bytě, budu jedině ráda.

 

 

2. Potěšilo mě, že vytváříme oproti mému očekávání poměrně málo plastového odpadu. Nějaký ale přece jenom je – kelímky od jogurtů, nejrůznější fólie z balíků, ve kterých mi chodí suroviny k výrobě mýdla, barely od olejů, plastové lahve. Štvou mě hlavně ty jogurtové kelímky, jogurt ve větším balení ale zase nejsme schopni včas spotřebovat. A zatím se mi víc příčí vyhazovat zbytečně zplesnivělé jídlo, než několik plastových kelímků týdně.

Větší bolestí jsou ty plastové lahve od pití. Přináším je do domácnosti hlavně já. Za prvé, piju teď hodně minerálky s hořčíkem. Za minulý týden tři lahve. Za druhé, nejsem už schopná nosit skleněnou lahev s pitím, protože potom už prostě svou tašku spolu s ostatními věcmi neunesu. Takže opakovaně používám ty plastové, co domů natahám, samozřejmě je ale za chvíli potřeba je vyhodit a vyměnit zas za nové. Doufám, že se to brzy změní – buď zlepším fyzičku anebo pití poveze kočárek.

Další plastový odpad, který mám na svědomí zase já a zase souvisí s těžkou taškou. Nezvládnu si už nosit s sebou tolik jídla, kolik za den sním. Teda ne že bych se tak rozjedla, ale síly docházejí :-). A tak si občas kupuju jídlo ve městě. A ono je většinou v nějakém obalu. V lepším případě papírovém, většinou ale spíš plastovém. Tento týden to tedy dalo dva plastové kelímky od chia pudinku. Neberu to ale nějak tragicky, předpokládám, že se toho zase brzo zbavím.

 

 

3. Potřebuju si udělat pořádek v kuchyni. Ani ne tak, co se týká nádobí a kuchyňského náčiní, jako spíš organizace špajzu, nakupování a vaření. Neumím prostě nakupovat. Jdu do obchodu a mám pocit, že nic nepotřebujeme. Vrátím se domů a zjistím, že nemám z čeho vařit. Můj plán tedy je vymyslet jídelníček na celý příští týden, nakoupit podle toho (nejlépe bez obalu) a poctivě to všechno spotřebovat. A vůbec to v kuchyni všechno zorganizovat. No a příští týden se vám svěřím, jak se mi to dařilo. Pokud by se někdo ke kuchyňské čistce rád připojil a udělal si pořádek ve svém špajzu i lince, je samozřejmě srdečně zván. 

 

 

Co jste ve svém odpadkovém koši objevili vy? Co vás překvapilo nebo šokovalo? A co s tím hodláte dělat? :-). Svěřte se. Bude nás víc, nebudeme se odpadu báti nic.

P. S. Nechci si mezi recepty na krásná mýdla dávat fotky odpadků a nic chytřejšího jsem za celý den nevymyslela. Proto dnes s obsahem zcela nesouvisející obrázky mýdel na mýdlence z lufy ;-). 


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]Komentáře

  • Naučit se plánovat jídla a nákupy je taky můj veliký úkol, bohužel se mi to stále nedaří. Neumím nakupovat tak, aby bylo z čeho vařit „z vody“ a zâroveň jsme nevyhazovali prošlé potraviny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *