52 ZERO WASTE TIPŮ

52 ZERO WASTE TIPŮ

Zero co?! Na co to je? A jak mám jako asi začít? Stejně to nemá cenu. Kdyby lidi třídili, nemusel by nikdo vymejšlet další nesmysly. A kvůli tomu si vyrábíš vlastní mejdlo?! A co teda přesně děláš?

 

Takové dotazy a pochybnosti lidi mají. Vím to, protože se o nich se mnou často baví. A tak, aby se shodně ulevilo tazatelům i dotazovaným, vznikl tento článek. A s ním i seriál, který odstartuje příští týden. Během něj – toho seriálu, ne příštího týdne, doufám – stihnu dotěhotnět, porodit a tedy zvýšit počet potenciálních producentů odpadu v naší domácnosti na čtyři.

Jak možná někteří tušíte, s příchodem mimina přichází do domu kromě řady vtipných situací taky obrovské riziko utonutí ve zbytečných „nezbytných“ věcičkách, udělátkách a hračkách, bez kterých jste si to dítě snad ani neměli pořizovat. Říká mocná ruka trhu (a babičky). Jsem sama zvědavá, jak to tentokrát všechno bude. Pro vás to znamená dvě možnosti. Pobavit se zdarma a beztrestně na cizí – můj – účet. Inspirovat se životem naší báječné rodiny, která z domova nechce mít skladiště ani u moře ukazovat dětem želvy oběšené v plastových pytlících.

 

 

O co teda jde? Po dobu dalších 52 týdnů najdete na blogu každý pátek jednu krátkou zprávu nebo tip, jak minimalizovat odpad ve vaší domácnosti, jak najít hranice, za které už pro vás není přijatelné jít a jak nastavené změny dlouhodobě udržet. To vše obohacené o mé vlastní zkušenosti, pozdě odhalené slepé cesty, selhání a malé velké výhry.

A mimochodem ne. Vlastní mýdlo si nevyrábím primárně proto, že by to snad generovalo míň odpadu nebo že bych chtěla být zrovna v této oblasti míň závislá na systému. Začala jsem s tím hlavně proto, že 26 let života s atopickým ekzémem mi přišlo už dost. Ale všechno se vším souvisí. Můj zájem o mýdlaření mě navedl k myšlence zero waste. To zase k minimalismu. Veganství. Cukr-free. A tak dál a tak podobně. Neříkám, že všechno poctivě dodržuju a se vším 100% souhlasím. Například veganem nejsem ani omylem. Cukr-free už vůbec ne. Rozšiřuju si obzory a hledám cestu, po které se půjde dobře mně a mojí rodině. Neberte proto, prosím, nic z toho, co se tu během bezodpadových pátků dočtete, jako jediný možný směr a dogma. Hledejte vlastní způsoby a možnosti. Přizpůsobujte se své momentální situaci. Oceňujte se i za ty nejmenší z nejmenších změn. Mějte se rádi. Pak můžete mít rádi i všechny a všechno ostatní a svět je růžový.

Abych už toto já-okénko uzavřela a řekla taky něco užitečného, prozradím vám teď hned 2 tipy, jak se zero waste začít.

 

 

1. Ujasněte si co a proč

Čili co pro vás zero waste znamená a proč že o něco takového vůbec usilujete. Chtěla bych jen pro jistotu upozornit na to, co už asi  víte. Zero waste je životní styl a zároveň ideál, kterého nelze dosáhnout. Navzdory veškeré snaze se vám nejspíš nikdy nepodaří zbavit se odpadu úplně a navždy. V praxi jde tedy spíš o minimalizaci odpadu, který se nám do domácnosti dostává a který sami produkujeme. Většina lidí, které znám, se v tomto ohledu drží doporučení bezodpadové guru Bey Johnson 5Z.

Zamítnout, co nepotřebujeme. Zredukovat, co potřebujeme. Zužitkovat, co spotřebováváme. Zrecyklovat, co nemůžeme zamítnout, zredukovat ani zužitkovat. Zkompostovat zbytek. 

V klidu se posaďte. Nadechněte, vydechněte, uvolněte ramena. Upřímně si odpovězte na to, proč se snažíte minimalizovat odpad ve své domácnosti. Důvody si sepište. Až toho všeho budete mít dost, budete zápasit s touhou se na všechno vykašlat, až se vám život bude zdát moc těžký, podívejte se znovu na důvody, se kterými jste do celé akce šli. Může se to zdát jako blbost. Věřte ale, že stále existuje spousta lidí, kteří se čemukoliv odlišnému a pro ně neznámému rádi vysmějí a vysají z vás veškerou radost a nadšení. Jako fakt. Počítejte s tím a nenechte se odradit.

 

2. Hrabte se v koši

Zcela vážně. Po dobu jednoho týdne sledujte, co, kam a při jakých příležitostech vyhazujete. Kupujete si každé ráno před prací kelímek kávy? Odpoledne na svačinu sendviče v plastové vaničce? Nenapijete se bez brčka? Třídíte správně a vždycky odpad? Jakého odpadu se u vás doma během týdne nahromadí nejvíc? Uvědomte si všechno, s čím se blížíte ke koši. A nejlépe si to i zapisujte. Já to udělám taky. A příští pátek se nad tím společně podivíme, nejspíš zapláčeme a aspoň některé rutiny změníme.

 

Budu se těšit.

 

Nejsme v zero waste žádní experti. Hodně z vás už je možná mnohem dál než naše domácnost. A tak budu ráda za všechny vaše tipy, rady a zkušenosti.


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]Komentáře

  • Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde jste tu krásnou dřevěnou mýdlenku koupila. 🙂 Dlouho už nějakou podobnou sháním.

    • Danco, ja bych Vam to i rekla, ale nevim. Dostala jsem ji :-). Prijde mi, ze podobnou (nebo mozna je to primo ona) maji v IKEA. Je fakt super. Poradne vetra, takze ani mekka mydla se nerozpatlavaji.

      • Mockrát děkuji, kouknu se po ní. 🙂 Mám keramickou a bohužel se na ní mýdla trošku patlají, takže hledám alternativu. Pěkný den 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *