LEHCE PEELINGOVÉ OŘÍŠKOVÉ MÝDLO

LEHCE PEELINGOVÉ OŘÍŠKOVÉ MÝDLO

Stejně jako penicilin vzniklo omylem…teda nepořádkem, buďme k sobě upřímní. Mám jednu velmi zvláštní schopnost. Nevím, jak a jestli vůbec se nějak jmenuje a zda už se dá diagnostikovat. Každopádně mi díky ní vždycky zbyde několik posledních gramů olejů v lahvi, kde je potom z neznámých důvodů přechovávám, pravidelně kontroluju a sleduju datum spotřeby. Někdy o své zbytky pečuju tak dlouho, až je musím vylít. A to je škoda.

Když se v mé olejotéce sešlo několik zbytků olejů z různých ořechů, rozhodla jsem se se svou uchovávací obsesí zatočit a všechno zužitkovat. A stejně jako v případě penicilinu je výsledek přímo geniální. Pokud byste rádi jemné mýdlo, které zároveň šetrně čistí a odstraňuje kousky odumřelé pokožky (klidně i citlivého obličeje), prošmejděte svoje zásoby a hledejte následující suroviny.

 

Oříškové mýdlo s marockým jílem na tělo i obličej

35% olivového oleje

25% kokosového oleje

20% mandlového másla

10% makadamiového oleje

5% lískooříškového oleje

5% oleje z vlašských ořechů

marocký jíl

 

přetučnění 7%

 

 

1. Přípravy už znáte. V mýdlové kalkulačce si předem vypočítejte, kolik vody a hydroxidu sodného bude potřeba ke zmýdelnění právě vašeho konkrétního množství použitých tuků. Vzhledem k tomu, že v receptu figuruje celkem vysoké procento kyseliny olejové, nebojte se ani jako začátečníci snížit množství vody až na 27% z celkové váhy olejů. Ukliďte si pracovní místo, připravte si k ruce všechny nástroje a nádobí, nasaďte ochranné pomůcky a pojďme na to.

2. Přesně odvážené množství NaOH opatrně a postupně vsypeme do stejně přesně odváženého množství destilované (měkké) vody. Důkladně rozmícháme, přičemž se snažíme nevdechovat výpary, které se při reakci objeví. Místnost na chvíli opustíme a necháme vyvětrat.

3. Než louh na bezpečném místě zchladne, odvážíme a necháme na mírném plameni rozpustit tuhé tuky. Čili kokosový olej a mandlové máslo. Hrnec stačí držet na sporáku do té doby, než se tuky rozpustí zhruba ze dvou třetin. Potom jej můžeme z plamene stáhnout a zbytek materiálu nechat zkapalnět vlivem už přítomného tepla.

4. K rozpuštěnému kokosovému oleji a mandlovému máslo přilijeme zbývající oleje a stejně jako u louhu sledujeme jejich teplotu.

5. Odvážíme si marocký jíl. Protože je silně detoxikační a čas od času se objeví lidi, kteří jej ve vyšší míře těžko snáší, doporučuju začít s dávkováním 1%. Zejména pokud budete mýdlo používat i na obličej s citlivou a suchou pletí.

 

 

6. Jakmile se teplota louhu a rozpuštěných olejů přiblíží k 37 °C, můžeme louh opatrně vlít do olejů a začít s mixováním do lehké stopy.

7. V případě, že chceme přidat jíl do celého mýdla, přidáme jej. Promixujeme se k hustější a hlavně stabilní konzistenci, abychom mýdlovou hmotu nakonec odlili do formy.

8. Pokud by ale někdo jiný zatoužil po mýdlu stejně dvoubarevném, jako je na tady fotkách, odlije zhruba 1/4 mýdlové hmoty do samostatné nádoby. Přidá marocký jíl a promíchá tak, aby se všechny složky pořádně propojily. Poté ještě promixuje nebo promíchá (podle toho, jak moc mezitím zhoustla) druhou část mýdlové hmoty bez jílu, načež jí může klidně nalít do připravené formy. K libovolnému kraji formy opatrně nalijeme hmotu s jílem, ozdobíme každý podle libosti. 

9. Formu shora přiklopíme dřevěným prkýnkem anebo aspoň pečicím papírem. Mýdlu dodáme dostatek tepla, aby proběhla gelová fáze a necháme jej ve formě odpočívat asi 24 hodin. Potom krájíme a čekáme, dokud se pH nebude pohybovat mezi hodnotami 7-9.

10. Mydlíme a peelingujeme jako o život. A čmucháme tu přirozenou jemnou oříškovou vůni…ach :-). 

 

 

Taky jste takoví syslitelé různých zbytků a věcí „tosemůžehodit“? Nakupovací maniaci? A už vás to začíná štvát a rádi byste vykopli zbytečný odpad ze svého života? Jste z Brna? A máte čas ve středu 9. května mezi 17.00 a 20.00? Tak přijďte do Skautského institutu na Moraváku. Uvidíme se 🙂 


Související příspěvky

O ŠAMPONECH A LIDECH

O ŠAMPONECH A LIDECH

Divý vlas. Tak by se mohl jmenovat první tuhý šampon, který jsem vytvořila. Aniž bych cokoliv sáhodlouze zkoumala nebo zjišťovala. A podle toho to taky vypadalo. Pokud bych Divý vlas někdy nabídla chudákům nic netušícím zájemcům, mohli by, myslím, všichni potvrdit, že jeho účinky zdaleka […]

ZEOLITOVÉ MÝDLO S MANDLOVÝM MLÉKEM

ZEOLITOVÉ MÝDLO S MANDLOVÝM MLÉKEM

Pokračuju v jarní likvidaci tuků. Teda jako olejů a másel. (Nadbytečné tělesné tuky si ještě pár týdnů s dovolením ponechám.) Kromě nejrůznějších zbytků a zbytečků se tentokrát dostal ke slovu kosmetický jíl zeolit a domácí mandlové mléko. A vzniklo heboučké mýdlo, které něžně vyčistí suchou, […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *