DOMÁCÍ JÁDROVÉ MÝDLO

DOMÁCÍ JÁDROVÉ MÝDLO

Není to tak dávno, co nám naše hodná babička každý večer „přemáchla“ špinavé prádlo v ruce v umyvadle. Pomocníkem jí bylo tehdy běžně používané sodné jádrové mýdlo s jelenem. Dá se koupit dodnes, ale dá se taky celkem jednoduše vyrobit i doma. Výhodou domácího jádrového mýdla je, že zůstává bez přidaných parfémů a EDTA látek, které mohou být potenciálně nebezpečné pro životní prostředí. Domácí jádrové mýdlo tak tvoří čisté molekuly sodných solí mastných kyselin (v našem případě kokosového oleje) – jednoduše řečeno 100% mýdlové molekuly. A proč že něco takového chceme? Protože vysolené mýdlo zbavené glycerinu má nejvyšší možný čistící účinek, jakého lze u mýdla vůbec dosáhnout. Což se při praní hodí, že.

 

Jádrové kokosové mýdlo

1kg kokosového oleje

385g destilované vody

192g hydroxidu sodného

1,5kg čisté nejodované soli (chloridu sodného)

 

1. Ze všeho nejdřív si podle běžných postupů metody za studena připravíme 100% kokosové mýdlo. Kokosové proto, že jádrová mýdla se typicky vyrábí právě z tuhých tuků s malým podílem nenasycených mastných kyselin, je tvrdé a dobře se strouhá a taky výborně pění a čistí. Pokud byste si po mně chtěli recept zkontrolovat, vězte, že v mýdlové kalkulačce je třeba počítat s podtučněním 5%, abychom mýdlo nemuseli zpětně zbavovat nedostatečně zreagovaných tuků.

 

2. Nejpozději po 24 hodinách vyjmeme mýdlo z formy a nastrouháme ho na jemno.

 

3. Mýdlové hoblinky rozpustíme v přiměřeném množství horké vody. Já používám destilovanou, ale pokud máte k dispozici zaručeně měkkou anebo čistou dešťovou vodu, můžete použít i tu.

 

4. Jakmile mýdlový roztok trochu vychladne, přisypeme asi 300g čisté nejodované soli. Mýdlo se skoro okamžitě srazí a zůstane plout na hladině tzv. mydlářského louhu. To je ona zbylá voda spolu s chloridem sodným, zbytky nezreagovaného hydroxidu a glycerinem. Ten v jádrovém mýdle výjimečně nechceme, neboť lehce snižuje čistící schopnosti mýdla a zhoršuje jeho prosychání.

5. Mydlářský louh přecedíme a sražené mýdlo znovu ponoříme do nové čisté vody, kam opět přidáme asi 300g soli. Toto opakujeme ještě 4x. 

6. I u vysoleného mýdla sledujeme jeho pH a k praní jej používáme až tehdy, pohybuje-li se na hodnotách 7-9. 

 

Co s takovým mýdlem dál a jak s ním prát? To zase příště :-).  


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

52 ZERO WASTE TIPŮ

52 ZERO WASTE TIPŮ

Zero co?! Na co to je? A jak mám jako asi začít? Stejně to nemá cenu. Kdyby lidi třídili, nemusel by nikdo vymejšlet další nesmysly. A kvůli tomu si vyrábíš vlastní mejdlo?! A co teda přesně děláš?   Takové dotazy a pochybnosti lidi mají. Vím […]Komentáře

  • To vypadá zajímavě. Ale co potom udělat, až je sražené mýdlo 4x „vymáchané“ v soli? Dát do formy?
    Moc děkuji za odpověď.
    Veronika

    • Pokud ho chcete mit hezke, muzete ho klidne (v rukavicich!) namackat do formy a na druhy den krajet. Ja z nej jenom uplacam par podivnych kulovitych tvaru, po dozrani je stejne strouham, takze v tomto pripade na estetiku nehledim :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *