JEMNÉ RŮŽOVÉ MÝDLO PRO ŽENY

JEMNÉ RŮŽOVÉ MÝDLO PRO ŽENY

S nedělním odpolednem tu mám jeden dlouho slibovaný recept na jemné mýdlo s typicky ženskou barvou i vůní. A proč mi to tak trvalo? Chtěla jsem, aby u receptu byly jako vždy krásné fotky. Leč připravovala jsem tohle mýdlo několikrát a nikdy nebylo dobré světlo k focení. Naposled jsem vyrobila dávku vyloženě za účelem všechno nafotit a následně sepsat. Co myslíte, že se stalo? Ano. Z důvodů, které zůstávají utajeny i mně, jsem fotit zkrátka zapomněla! Mám jenom pár fotek mýdla už hotového a nakrájeného. Myslím ale, že to zvládnete i tak. Žádné – pro mydlářskou domácnost 🙂 – extra speciální suroviny a jednoduchý postup, který se dá případně zjednodušit ještě víc. Co budete potřebovat?

 

40% olivového oleje

30% kokosového oleje

20% mandlového másla

10% avokádového oleje

hydroxid sodný

destilovanou vodu

růžový jíl (15g/1kg olejů)

oxid titaničitý (5g/1kg olejů)

zlatá mica

sušené květy růže a jasmínu

EO růže

EO neroli

 

 

Co a jak

1. Jako vždy si ze všeho nejdřív připravte pracovní místo, všechny pomůcky a suroviny. Pokud používáte dřevěnou, plastovou nebo papírovou formu, vyložte ji pečicím papírem. A teď malá matematická rozcvička. Pomocí mýdlové kalkulačky spočítejte, kolik hydroxidu sodného a vody budete potřebovat ke zmýdelnění právě takového množství tuků, jaké se vejde do vaší formy.

 

Základní mýdlovou hmotu budeme rozdělovat na dvě třetiny, ve kterých rozmícháme oxid titaničitý a jednu třetinu, ve které rozmícháme růžový jíl. Proto si teď prosím vypočítejte i množství růžového jílu a TiO2 tak, aby to opět odpovídalo množství olejů, jaké hodláte zmýdelnit. Nezapomeňte ale, že až budete rozdělovat mýdlovou hmotu na ony dvě a jednu třetinu, budou vážit víc – k olejům jste totiž přidali roztok hydroxidu sodného. Nenechte se tedy vyděsit, že toho máte najednou nějak moc.

 

2. Nasaďte si rukavice, ochranné brýle, roušku – cokoliv, co rádi používáte jako ochranu před žíravým louhem – a odvažte si všechny suroviny.

3. Hydroxid sodný nasypte opatrně do vody a pořádně rozmíchejte. Snažte se nevdechovat škodlivé výpary. Připravený louh vystrčte na chvíli za okno nebo na jiné bezpečné místo, místnost na pár minut opusťte a vyvětrejte.

4. Na mírném plameni nechte ze dvou třetin rozehřát kokosový olej a mandlové máslo. Jakmile se už mimo sporák vlivem tepla z hrnce rozpustí úplně, přilijte tekuté oleje.

5. Ve chvíli, kdy se teplota louhu i olejů pohybuje okolo 37°C, vlijte louh pomalu do olejů a pomocí mixéru nebo vařečky se dopracujte k lehké stopě. Přidejte esenciální oleje a promíchejte.

 

Růžový olej můžete najít ve variantě OTTO/attar anebo absolue. Varianta OTTO je tím nejkvalitnějším a zároveň nejdražším esenciálním olejem, který můžete z růže získat a používá se obvykle pro terapeutické účely. Do mýdla vám bude bohatě stačit verze absolue, jejíž vůně je navíc hlubší, plnější a květinovější. I ta se ale může zdát příliš drahá. Nabízí se tedy možnost použít buď kvalitní směs esenciálních olejů, která růži obsahuje, anebo ji zcela nahradit podobně vonící palmarosou či gerániem.

 

 

V následující fázi je potřeba mít všechno připravené a pracovat rychle. Vzhledem k výběru surovin se nám tu totiž setkává několik nepříjemných okolností.

 

  • Růžový jíl je nejlépe vmíchat do lehké stopy, oxid titaničitý zase do stopy hustější. V tom by zase nebyl takový problém. Pokračujeme dál.
  • Obě složky mýdlovou hmotu poměrně rychle zahustí. My ale musíme míchat pořádně (čímž toto houstnutí ještě podporujeme), neboť v mýdle nechceme žádné suché kapsule.
  • Oxid titaničitý je navíc – stejně jako jiné pigmenty – výhodnější zapracovat ponorným mixérem. Stačí ho totiž potom přidat mnohem menší množství, než při míchání rukou. Použití mixéru ovšem urychluje reakci a hmota zase rychle houstne.
  • Ani růžovou ani bílou část zároveň nemůžeme umíchat do bezvědomí. Budeme je ještě potřebovat nejenom dostat do formy, ale taky navrstvit na sebe. Kdo je hračička, zkomplikuje si situaci navíc tím, že od sebe obě vrstvy oddělí zlatou micou.

 

Takže maximální soustředění, bystrou hlavu a šikovné ruce.

 

Pokud byste se všem těmhle záludnostem rádi vyhnuli, můžete jednoduše přidat růžový jíl do celého mýdla. Zlatou micu pak použijte na ozdobení povrchu mýdla anebo ji – tak jako oxid titaničitý – zcela vynechte.

 

 

6. Odlijte z hrnce asi třetinu mýdlové hmoty do samostatné nádoby a rozmíchejte v ní růžový jíl tak, aby nikde nezůstaly žádné hrudky. K tomu, co v hrnci zbylo, přidejte oxid titaničitý a zapracujte do hmoty mixérem.

7. Na dno předem připravené formy nalijeme bílou hmotu. Komu se chce, může její povrch posypat přes čajové sítko zlatou micou. Anebo aktivním uhlím. Nebo ničím. Záleží, co se vám líbí a s použitím jakých látek se v mýdle ztotožňujete. Moc se s tím ale nemazlete, ať můžete brzo přilít druhou – růžovou – vrstvu.

8. Povrch mýdla uhlaďte nebo ozdobte podle svých preferencí. Já mám – jak můžete vidět – v oblibě sušené květy.

9. Formu shora přikryjte dřevěnou deskou nebo aspoň pečicím papírem, zabalte do deky a nechte asi 24h odpočívat. Poté nakrájejte a nechte volně zrát, dokud mýdlo nedosáhne hodnoty pH 7-9.

 


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

ZEOLITOVÉ MÝDLO S MANDLOVÝM MLÉKEM

ZEOLITOVÉ MÝDLO S MANDLOVÝM MLÉKEM

Pokračuju v jarní likvidaci tuků. Teda jako olejů a másel. (Nadbytečné tělesné tuky si ještě pár týdnů s dovolením ponechám.) Kromě nejrůznějších zbytků a zbytečků se tentokrát dostal ke slovu kosmetický jíl zeolit a domácí mandlové mléko. A vzniklo heboučké mýdlo, které něžně vyčistí suchou, […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *