MĚSÍČKOVÉ MÝDLO

MĚSÍČKOVÉ MÝDLO

S končící se zimou jsem najednou jakási vyčerpaná. A zmatená. Mám v plánu vyzkoušet nové recepty, ale nejsem schopná nakoupit všechny suroviny najednou. Už dva týdny objednávám tři razítka. Bůhví jak dlouho se odhodlávám k výběru nových forem. Jsem zkrátka mimo. Nikdy jsem neměla ráda jaro, ale letos je to jinak. Nutně potřebuju, aby už přišlo. Nebo zcela jistě odejdou zbytky mého duševního zdraví.

Tonoucí se stébla chytá, a tak jsem se chytla sušených květů měsíčku z loňského roku. Udělala jsem silný odvar a krásně žlutooranžové mýdlo, heboučké jak káčátko. Pokud se podobně jako já potřebujete dostat jaru blíž, zkuste ho. Krásně voní, a to kupodivu v průběhu celé výroby. Ani louh tu vůni tentokrát nepřekonal. 

MĚSÍČKOVÉ MÝDLO

20. února 2018
: Je to trochu obtížnější

Od

Ingredience
 • 40% olivového oleje
 • 25% kokosového oleje
 • 20% mangového másla
 • 10% měsíčkového olejového macerátu
 • 5% ricinového oleje
 • pomerančový esenciální olej
 • oranžová mica
 • sušené okvětní plátky měsíčku
Directions
 • Krok 1 V libovolné mýdlové kalkulačce zjistěte, jaké množství NaOH a vody (měsíčkového odvaru) budete potřebovat. U měsíčkového macerátu se podívejte, co je nosným olejem (obvykle slunečnicový, olivový, sójový nebo mandlový) a v kalkulačce počítejte s ním. Připravte si všechny suroviny, nádobí a další pomůcky, ukliďte si pracovní prostor.
 • Krok 2 Ze sušených květů měsíčku připravte silný odvar a nechte jej zchladnout na pokojovou teplotu. Mezitím si můžete nasadit rukavice a ochranné brýle a postupně odvážit hydroxid sodný a všechny tuky a oleje.
 • Krok 3 Do měsíčkového odvaru pokojové teploty opatrně vsypte NaOH a míchejte tak dlouho, dokud se perličky úplně nerozpustí. Snažte se zbytečně nevdechovat výpary a připravený louh buď vystrčte za okno nebo na chvíli odejděte z místnosti.
 • Krok 4 V nerezovém hrnci nechte zhruba ze dvou třetin rozehřát pevné tuky. Jakmile se rozpustí, přidejte k nim zbývající tekuté oleje. Ve chvíli, kdy se teplota louhu i připravených tuků bude pohybovat okolo 38°C, nalijte louh do tuků a lehce promixujte.
 • Krok 5 Do slabé stopy přidejte pomerančový esenciální olej v dávkování 20ml na 1kg olejů. Pokud máte s výdrží citrusových esenciálních olejů potíže, zkuste je rozmíchat v trošce jemného škrobu. Měl by fungovat jako nosič vůně, a citrusové aroma v mýdlech tedy podržet delší dobu.
 • Krok 6 Promixujte se až k hladké, homogenní a stabilní mýdlové hmotě, která nemá tendenci se oddělovat ani po několika minutách stání. Nalijte surové mýdlo do připravené formy. Povrch můžete pomocí čajového sítka posypat oranžovou micou a ozdobit sušenými květy měsíčku.
 • Krok 7 Mýdlo lze z formy vyjmout a krájet po 24h, po 4 týdnech zrání je připravené k použití.

Jak přivoláváte jaro vy?

A jak se vám líbí nový design receptů? Je pro vás přehlednější? Chcete zpátky starou podobu? 

Zkuste si recept i vytisknout pomocí tlačítka vpravo nahoře nad obrázkem.

Mějte se krásně!


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

JAK BEZPEČNĚ PRACOVAT S HYDROXIDY

JAK BEZPEČNĚ PRACOVAT S HYDROXIDY

Po přečtení článku o tom, jak vzniká tradiční mýdlo, už víš, že výroba se neobejde bez hydroxidu sodného nebo draselného anebo jejich vzájemné kombinace. Protože se v obou případech jedná o silné alkálie, které dokážou poškodit lidskou kůži i sliznice, je naprosto nezbytné dodržovat při […]Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *