3x DÁRKY NA POSLEDNÍ CHVÍLI – ŠLEHANÉ TĚLOVÉ MÁSLO

3x DÁRKY NA POSLEDNÍ CHVÍLI – ŠLEHANÉ TĚLOVÉ MÁSLO

Vánoce jsou za rohem! Chybí vám ještě nějaké dárky? Domácí mýdlo už asi pod stromeček nedozraje. Naštěstí jsem ale mistr báječných a jednoduchých dárků na poslední chvíli, a tak se s vámi v následujících dnech můžu podělit o tři tipy na skutečné dárkové rychlovky. Jejich výroba není žádná věda, suroviny i obaly seženete povětšinou v běžných obchodech větších měst a ještě naděláte spoustu parády. Protože žádný z receptů neobsahuje konzervanty, je použitelnost hotových výrobků daná trvanlivostí jednotlivých surovin. Pokud byste se chtěli pojistit proti případnému žluknutí nebo trvanlivost výrobků prodloužit, je možné použít např. vitamín E.

Postupovat budeme v souladu s tím, jak s blížícími se svátky sil obvykle ubývá, zatímco spánkový deficit se prohlubuje. To znamená od složitějšího – časově nebo z hlediska shánění surovin – k tomu nejjednoduššímu. Dnes tedy recept na šlehané tělové máslo, a to hned ve dvou variantách.

 

Šlehané tělové máslo

Bezvadná věc pro zimně vysušená (nejen) ženská těla anebo rostoucí těhotenská břicha. Pokožka by měla vydržet hydratovaná a vyživená celých 24 hodin, a to takovým způsobem, který opravdu pocítíte. V případě, že to tak není, zkuste máslo nanášet po sprchování na ještě vlhkou kůži.

Recept z 200g surovin ve dvou variantách (připravte si dostatečně velkou nádobku, objem se šleháním až zdvojnásobí!).

 

 

Hutné vyživující tělové máslo

80g kakaového másla

80g mandlového másla

40g rýžového oleje

30 kapek esenciálního oleje

 

Velmi výživné a poměrně mastné tělové máslo, které vám nejspíš nepůjde tak úplně snadno vyšlehat (nevadí) a k jehož nanášení budete potřebovat dřevenou špachtli anebo lžičku. Při kontaktu s pokožkou ale rozpouští a roztírá bez problému. Vzhledem k uvedeným vlastnostem se hodí spíš k večernímu použití.

Rozpusťte nejprve asi z poloviny kakaové máslo, poté k němu přidejte máslo mandlové a nakonec přilijte i rýžový olej a nechte směs chviličku prohřát a následně zase trochu zchladnout (klidně i v lednici). U toho je ale třeba hmotu hlídat, aby nevychladla až příliš a neztuhla. Poté můžete přidat esenciální olej a všechno pořádně šlehat elektrickým šlehačem tak dlouho, dokud nevznikne hladká homogenní hmota, která má v ideálním případě konzistenci podobnou šlehačce a až dvojnásobný objem. Protože je ale kakaové máslo velmi tvrdé, možná se vám takového ideálního stavu nepodaří dosáhnout ani po dlouhé době šlehání. Není to žádný problém, máslo můžete používat i tak. Pomocí lžíce anebo cukrářských pytlíků naplňte uzavíratelné nádoby, které máte předem připravené a vydezinfikované – např. ozdobené zavařovací sklenice. Nechte trochu ztuhnout a směle používejte/připravte k darování.

 

 

Lehké hydratační tělové máslo

160g bambuckého/mangového másla

40g oleje z lískových ořechů

15 kapek esenciálního oleje

 

Lehčí a méně mastné tělové máslo, které se dobře roztírá i vstřebává, a je tedy možné ho bez problému použít kdykoliv během dne i na mastnější pokožku. Postup je podobný předchozímu, liší se v závislosti na použití ne/rafinovaného másla. Rafinované bambucké máslo necháme spolu s lískooříškovým olejem lehce roztopit, přidáme esenciální olej a opět šleháme elektrickým šlehačem až do konzistence podobné šlehačce a do přibližně zdvojnásobení objemu. V tomto případě by se mělo obojí podařit bez problému. Hotové máslo opět nadávkujeme do připravených nádob, tentokrát ale nepočítejte s tím, že by hmota ještě nějak zásadně dále tuhla. Pokud šleháte nerafinované bambucké máslo, vězte, že je třeba jej celé rozpustit a následně hlídat jeho teplotu – postup i výsledek se tedy v takovém případě bude podobat spíše popisu u první varianty s kakaovým máslem.

 

 

Tipy na esenciální oleje (doporučený poměr v závorce)

mandarinka & skořice & vanilka (5:3:2)

levandule & citron & máta (2:2:1)

bergamot & ylang ylang & citron (4:2:1)

šalvěj muškátová & cedr & limetka (3:2:2)

pačuli & bergamot (1:2)

 

 

Povedlo se vám? Nebo máte v oblibě jiné recepty/postupy? Podělte se 🙂


Související příspěvky

52 ZW TIPŮ | #6 SUROVINY PRO DOMÁCÍ KOSMETIKU

52 ZW TIPŮ | #6 SUROVINY PRO DOMÁCÍ KOSMETIKU

Máme tu třetí den mezinárodního Týdne bez odpadu. Včera jste na fb stránce Prostě Mejdlo našli 5 tipů na bezobalový nákup kosmetiky a kosmetických surovin v Brně. V pondělí jste si mohli přečíst krátké zamyšlení o tom, jak při výrobě domácí kosmetiky redukovat zbytečné obaly. […]

VÁNOČNÍ PROSTĚ BALÍČKY

VÁNOČNÍ PROSTĚ BALÍČKY

Ráda se těším na Vánoce. Mám to dokonce radši, než svátky samotné. Líbí se mi, že je brzo tma a zima a sníh, co křupe pod nohama. Chodím často na vánoční trhy. Tahám rodinu na všechny vánoční dílny v galerii a swingové koncerty u vánočního […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *