MÝDLO PRO DEŠTIVÉ DNY

MÝDLO PRO DEŠTIVÉ DNY

Typicky listopadová záležitost. Zázvorové mýdlo s medem a citronem. Jak na to krok za krokem – fotka za fotkou.

 

35% olivového oleje z pokrutin

30% kokosového oleje

10% rýžového oleje

15% bambuckého másla

10% ricinového oleje

3% tekutého medu do stopy

15% strouhaného zázvoru

kůra z chemicky neošetřeného bio citronu

mletá kurkuma

EO citron (20ml na 1kg olejů)

EO zázvor (10ml na 1kg olejů)

 

6% přetučnění

 

 

Připravte si bezpečný pracovní prostor, ochranné i všechny ostatní pomůcky a taky veškeré potřebné suroviny. Množství vody a hydroxidu sodného vypočítejte podle množství použitých olejů a požadovaného přetučnění s pomocí mýdlové kalkulačky SoapCalc. Oloupaný a nakrájený kořen zázvoru povařte v trochu větším množství destilované vody, než kolik vám vyšlo v kalkulačce (část vody se totiž odpaří). Jakmile zázvor změkne, rozmixujte jej a přeceďte, získanou tekutinu případně doplňte destilovanou vodou do takového množství, které vám doporučuje SoapCalc. Do vychladlého zázvorového odvaru přidejte lžičku až dvě mleté kurkumy na 1kg olejů a důkladně promíchejte. Potom pomalu a opatrně vsypte dané množství hydroxidu sodného, řádně rozmíchejte a dejte chladnout.

 

 

Mezitím si odvažte všechny oleje a másla. Tuhé tuky nechte rozpustit na mírném plameni a následně smíchejte s tekutými. Pokud chcete, nastrouhejte si trochu kůry z chemicky neošetřeného bio citronu. Můžete ji pro jemný píling přidat do stopy nebo jí ozdobit povrch mýdla. Dejte rozpouštět med (vegani mohou vynechat), nejlépe ve vodní lázni a opět na mírném plameni.

 

 

Jakmile se teplota tuků i louhu pohybuje kolem 37°C, připravte si mixér, vlijte roztok do olejové části a promixujte do lehké stopy. Kdo chce, přidá strouhanou citronovou kůru a med. Anebo jenom jedno z toho. Anebo nic. Cukry v medu zapříčiní rychlé zmýdelnění, pokud tedy počítáte i s použitím esenciálních olejů, nemeškejte a pracujte rychle. Naše mýdlo voní trochu citronem a hodně zázvorem. O zázvorovém esenciálním oleji už jsem jednou psala a pořád to platí. Působí jako celková vzpruha při slabosti organismu, prohřívá, působí antidepresivně, dodává sebejistotu a vitalitu. Esence citronu násobí osvěžující účinky mýdla a taky stimuluje lymfatický systém. Zkrátka všechno, co si v pošmourném listopadu můžete přát.

 

 

Po odlití do formy nechte mýdlo v teple odpočívat asi 24h. Nakrájejte a trpělivě čekejte 2-4 týdny, než se pH mýdla dostane mezi hodnoty 7-9. Pak už se stačí jenom mýt a čmuchat tu krásnou vůni.

Tak co? Jak se vám povedlo?


Související příspěvky

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]

HEŘMÁNKOVÉ MÝDLO S MEDEM

HEŘMÁNKOVÉ MÝDLO S MEDEM

Moje první a pořád ze všech nejoblíbenější. Když nabízím mýdla, málokdo si ho vybere. Asi působí moc obyčejně. Kdo ho ale jednou zkusil, chce ho už pořád. Má krásnou krémovou pěnu, je extrémně hebké, nevysušuje a přitom dobře čistí. Není zrovna vegan friendly, ale právě […]Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *