PODZIMNÍ LIMITED EDITION

PODZIMNÍ LIMITED EDITION

Letos na podzim se nám doma urodilo. Šípkové mýdlo v klasické i pílingové variantě už znáte. A teď nastal čas pochlubit se i s dalšími specialitkami, které vás výborně podpoří v této nelehké době slábnoucího slunce a pomalu se prodlužujících nocí. Tentokrát 100% vegan.

 

Hřejivé dýňové mýdlo se skořicí

Velmi krásné, velmi voňavé a velmi prohřívající mýdlo. Což se na podzim většinou hodí. Jemně čistí a hodně vyživuje. Dýňové mýdlo můžete vyrobit buď přidáním dýňového pyré – to hlavně v případě, že vám ze všeho nejvíc jde o sytou oranžovou barvu – anebo použitím dýňového oleje, který se získává z dýňových semínek. Na litr oleje je třeba zpracovat asi 2,5kg semínek z přibližně 30 olejnatých dýní. Dýňový olej lisovaný za studena v sobě skrývá mnoho dobrého. Pro mýdlaře i všechny mydlící se lidi je asi největším plusem vysoký obsah vitamínu E. Ten totiž mýdlu dodá hydratační a regenerační vlastnosti, působí preventivně proti vzniku vrásek, zpomaluje stárnutí buněk, zvyšuje elasticitu pokožky, působí protizánětlivě a taky zklidňuje kůži podrážděnou opalováním nebo třeba holením. Kromě toho v mýdle působí jako antioxidant, a tím výrazně prodlužuje jeho trvanlivost. Zkrátka samé jistoty a pozitiva. Nebuďte ale překvapení nebo snad zklamaní – dýňový olej, protože lisovaný ze semínek, dodá mýdlu tmavě zelenou nebo zelenohnědou barvu.

Jedna část mýdla je tedy po všech směrech báječná dýňová. Ta druhá má potom za úkol právě to prohřívání. A taky typicky podzimní vonění. Má to na svědomí do stopy přidaná špetka skořice a hlavně skořicový esenciální olej s trochou hřebíčku a vanilky. Esenciální olej ze skořice (z kůry, nikoliv z plodů) jednak silně prohřívá, působí proti únavě, vyčerpání a depresi, jednak podporuje oslabenou imunitu, trávení i srdeční činnost. Podobně účinkuje i přidaný hřebíčkový esenciální olej. Mýdlo je tedy v tomto ohledu tak silné, že lidé s vysokým krevním tlakem, s hypersenzitivní, poškozenou nebo nemocnou pokožkou a taky malí lidé do 30 měsíců věku by se jej měli radši vyvarovat a zahřát se jinak. Co se týká ekzematiků, nikomu v mém okolí mýdlo nevadí, je to tedy třeba zkusit. Jít na rozjetý „otevřený“ ekzém bych ale asi s tímhle mýdlem neměla odvahu, stejně jako si ho raději odpusťte při intimní hygieně. Suchá, zralá a namáhaná pokožka na zbytku těla vám naopak poděkuje.

 

Jemné mýdlo s mrkvovým olejem

Mýdlo s velmi jednoduchým složením a překrásnou žlutooranžovou barvou. Díky za studena lisovanému mrkvovému oleji a v něm obsaženým karotenoidům dochází k výraznému zlepšení obranných vlastností lidské kůže, která je lépe chráněna proti mnoha infekcím a podpořena v hojení drobných ranek. Stejně jako dýňový obsahuje i mrkvový olej vitamín E, a tak má podobné regenerační a vyhlazující účinky. Mrkvový olej kromě toho údajně pomáhá i proti kruhům pod očima a také při léčbě zrohovatělé kůže. Lehce kořeněnou vůni mýdla obstarává zázvorový esenciální olej, který nás nežně podporuje při slabosti a chladu, působí antidepresivně a dodává celkovou vitalitu. Mýdlo s mrkvovým olejem je velmi vhodné pro citlivou, problematickou i dětskou pokožku.

Protože výroba mrkvového mýdla není nijak složitá a protože se podle mě bezvadně hodí právě na začátek toho opravdového podzimu a taky protože kupodivu celkem rychle zraje (pokud mu neodepřete gelovou fázi, samozřejmě), sežeňte mrkvový olej, nažhavte vařečky a pojďte na to.

 

48% slunečnicového oleje

30% kokosového oleje

22% bambuckého másla

3% mrkvového oleje do stopy

5%přetučnění

36% koncentrace louhu

 

Ukliďte a připravte si pracovní prostor, nasaďte si ochranné pomůcky. Množství NaOH a destilované vody jako vždy vypočítejte podle množství použitých tuků v mýdlové kalkulačce SoapCalc. V oddíle č. 3 si zaškrtněte „Lye Concentration“ a do okénka vepište 36%. Jakmile si odvážíte odpovídající množství vody a hydroxidu sodného, můžete vytvořit louhový roztok. Nezapomeňte, že hydroxid se vždy postupně sype do vody, řádně rozmíchá až do rozpuštění všech hydroxidových perliček a že vdechovat vznikající výpary není zrovna dobrý nápad. Louh nechte chladnout a zatím v hrnci rozpusťte kokosový olej a bambucké máslo. Jakmile trochu zchladnou, můžete k nim přidat slunečnicový olej.

Ve chvíli, kdy se teplota louhu i tuků pohybuje mezi 37-40°C, nalijte louh do tuků a promixujte do střední stopy. Vzhledem k poměrně velkému podílu slunečnicového oleje počítejte s velmi pomalou saponifikací. Vše je v pořádku, stačí jen dostatečně usilovně a dostatečně dlouho mixovat. Do střední stopy potom přidejte odvážený mrkvový olej a také libovolné esenciální oleje. Třeba 5ml zázvoru na 1kg olejů. Promixujte ještě jednou, dokud se všechny složky nespojí a odlijte do připravené formy. Zajistěte mýdlu dostatek tepla a nechte jej po dobu 48h odpočívat. Po nakrájení zraje zhruba 3 týdny. A krásně voní.

Někdy příště o dalších dvou mýdlech, která už teď vidíte na úvodní fotce, která momentálně ještě zrají a která se báječně hodí k atmosféře končícího podzimu, mlhavých rán, chladných odpolední a lehkých viróz. Zase s podrobným receptem. Těšte se.


Související příspěvky

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

ZERO WASTE MÝDLAŘENÍ

Připravovala jsem nedávno svůj první mýdlařský workshop. Měl proběhnout v rámci Zero Waste měsíce. Zdálo se mi to samozřejmý. Vyrábět doma vlastní tuhá mýdla je přece mnohem šetrnější přístup, než neustále kupovat tekutá mýdla s podivným složením, navíc v plastových lahvích anebo tuhá mýdla se […]

HEŘMÁNKOVÉ MÝDLO S MEDEM

HEŘMÁNKOVÉ MÝDLO S MEDEM

Moje první a pořád ze všech nejoblíbenější. Když nabízím mýdla, málokdo si ho vybere. Asi působí moc obyčejně. Kdo ho ale jednou zkusil, chce ho už pořád. Má krásnou krémovou pěnu, je extrémně hebké, nevysušuje a přitom dobře čistí. Není zrovna vegan friendly, ale právě […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *