PROSTĚ MEJDLO?!

PROSTĚ MEJDLO?!

„Myslíš si, že je to dobrej název? Prostě mejdlo? Není to moc vobyčejný?“

Vím. Výroba přírodního i „přírodního“ mýdla je cool a trendy a lidi na to slyší. Znám mydláře, jejichž formule jsou delší než telefonní seznam. Znám mýdla, jejichž výrobní cena se díky použitým ingrediencím pohybuje tak vysoko, že byste si za to snad koupili i hodinky s vodotryskem. (Na druhou stranu znám firmy, které za stejně vysokou cenu prodávají obyčejné mýdlo s aktivním uhlím. Nu, každé zboží má svého kupce.) Ne že by taková mýdla nebyla výborná a že by snad jejich cena neodpovídala kvalitě. To zas ne. To bych si nikdy nedovolila tvrdit a ani by to nebyla pravda. Ovšem není to zrovna cesta, kterou bych se ráda vydala.

 

 

Ano, kvalitní mýdlo vyžaduje kvalitní suroviny. To ale neznamená, že jich musíte zkombinovat milion. Viz tradiční čisté olivové mýdlo. Kolik udělá parády a stačí k tomu jeden druh oleje. A výjimečné je mimochodem velmi, protože vyrobit ho trvá pěkně dlouho a je to pořádná fuška a zkouška odvahy i umu každého mydláře.

Nemyslím si ani, že je nezbytně nutné použít v jedné formuli hned několik exotických drahých olejů či másel. Ačkoliv nemůžu popřít, že naše lokální oleje (hlavně slunečnicový a řepkový) jsou pro mydlářství poněkud problematické, pracovat se s nimi nakonec jistým způsobem dá.

Taky si nemyslím, že je v pořádku dělat z obyčejných věcí něco exkluzivního. Mejdlo je prostě mejdlo. A to je přesně to, co mně osobně přijde zajímavý. Poctivý, dobře zpracovaný, z nejlepších – a ne nutně z druhý strany zeměkoule přivezených – tuků. V takových kombinacích, které pohladí kůži i duši. Proto některá mýdla voní jenom sama sebou. Proto mýdla ovoněná citrusovými esenciálními oleji nevydrží bez přidání umělého nosiče intenzivně vonět od jara do zimy. Proto skutečně přírodní levandulové mýdlo nikdy nemůže mít zářivě fialovou barvu. Proto nemají moje mýdla trvanlivost dva roky, jelikož jejich jediným konzervantem je promyšlené složení a výrobní postup.

Takže ano. Je to dobrej název a je to vobyčejný. Protože takový mýdla jsou a vždycky byla. Ten luxus pak spočívá v jednoduchosti, v kvalitních a snadno dostupných surovinách, ve vaření mýdla tak šetrně k přírodě, jak to jenom jde. A samozřejmě v báječných účincích na lidskou pokožku.

Jo a taky nevěřím těm, kteří případné zájemce odrazují od toho, aby si vyrobili vlastní mýdlo doma. Není to úplná sranda, ale taky není pravda, že je to až příliš náročné. Asi už vám došlo, že není ani pravda, že to musí být příliš drahé. Nebojte se toho. A kdyby vás obavy z neznámého přece jenom brzdily, přijďte na nějaký z kurzů. Budu tam já, louh, tuky, vařečky a mixéry, nejdřív smrad a pak krásná vůně. Všechno vám ukážu, trpělivě povedu, laskavě povzbudím. Slibuju. Odejdete s vlastnoručně vyrobeným mýdlem. Budete cool a trendy. Srdečně vás zvu. 


Související příspěvky

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, […]

HEŘMÁNKOVÉ MÝDLO S MEDEM

HEŘMÁNKOVÉ MÝDLO S MEDEM

Moje první a pořád ze všech nejoblíbenější. Když nabízím mýdla, málokdo si ho vybere. Asi působí moc obyčejně. Kdo ho ale jednou zkusil, chce ho už pořád. Má krásnou krémovou pěnu, je extrémně hebké, nevysušuje a přitom dobře čistí. Není zrovna vegan friendly, ale právě […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *